Cestou z města. Cestou smíření.

Termín: 18. 9. - 5. 11. 2023 17:00 - 17:00

Místo konání: Třebíč

Zdeněk a Blanka Proksovi

Výstava soch, obrazů a fotografií
V pondělí 18. 9. 2023 proběhne v Galerii Malovaný dům slavnostní vernisáž výstavy Blanky a Zdeňka Proksových.

Kontakt
Karlovo nám. 53,
674 01 Třebíč
49.215561, 15.878765Mapa

 

Výstava nese název Cesty, s podtitulem Cestou z města. Cestou smíření. Zachycuje 40 let společných cest zpracovaných do soch, obrazů a fotografií. Největším inspiračním zdrojem je pro oba autory zejména kulturní dědictví.
Blanka Proksová je absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, oboru design. Designérské praxi se také několik let intenzivně věnovala. Se sochařským řemeslem se setkala u Zdeňka Němečka v Libni, základy kresby a malby získala při lekcích profesora Nedvěda. Vedle volné tvorby se věnuje tvorbě průmyslové, stěžejní částí její práce je i činnost pedagogická. Účastnila se rovněž několika významných restaurátorských projektů.
Zdeněk Proks vystudoval Fakultu strojního inženýrství ČVUT v Praze. Od 90. let se však intenzivně zabývá fotografií. Kromě samotného fotografování se věnoval digitalizaci nebo tvorbě prezentací historických památek a muzejních sbírek.
Na výstavě v Malovaném domě budou k vidění fotografie z Vysokých Tater, Dolomitů, Kavkazu, Kaledonského kanálu ve Skotsku, pouti do Santiaga d Compostela, národního parku Urho Kekkonena ve finském Laponsku, divokého pobřeží Bretaně a Jižních Čech. Fotografická expozice bude doplněna sochami a obrazy z dílny Blanky Proksové. Zejména bohatá sochařská tvorba sochařky a výtvarnice Proksové činí tuto výstavu unikátní.
Výstava bude v Galerii Malovaný dům k vidění až do 5. listopadu 2023.

Vernisáž 18.9.2023 v 17 hodin.