Toulky Moravským Toskánskem

Termín: 20. 5. - 7. 7. 2024 9:00 - 20:00

Místo konání: Jihlava

Na květen a červen připravujeme v Kavárně Muzeum výstavu dalšího výtvarného umělce z Vysočiny, Jaroslava Hedbávného, který zde představí své fotografie.
Autor se narodil 7. 5. 1959 v Třebíči. Fotografování se věnuje od doby středoškolských studií. Vážnější fotografickou tvorbou se začal zabývat při studiu na VŠCHT v Praze, kde byl členem místní fotoskupiny. Získal tak možnost konfrontace svých fotografií s tvorbou vrstevníků z celé republiky a současně i možnost snímky vystavovat (Praha, Neratovice). Díky této činnosti se v roce 1982 stal členem Svazu českých fotografů a v roce 2006 se stal členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny.
Fotografickou tvorbu J. Hedbávného lze rozdělit do tří zdánlivě zcela odlišných směrů: prvním jsou černobílé artefakty mnohdy spjaté s atmosférou, jakou má třebíčská židovská čtvrť s typickými klidnými uličkami, zákoutími a průchody, staré mlýny nebo abstraktní krajina.
Druhou oblastí je příroda a krajina s častou tematikou vody. Toto téma totiž představuje spojení autorovy profese s jeho koníčkem. Snímky vody v nejrůznějších podobách jsou využívány pro přípravu propagačních a informačních vodárenských materiálů i mnoha ročníků firemních kalendářů VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a. s.
Třetí skupinu tvoří silniční motocyklové závody, kterým se věnuje od roku 1979. Od roku 1996 byl akreditovaným fotografem Velké ceny České republiky v Brně.
Fotografie ze všech uvedených oblastí představil J. Hedbávný na více než devíti desítkách samostatných i společných výstav (zejména v rámci skupiny „5 třebíčských fotografů“ nebo Spolku výtvarných umělců Vysočiny). V roce 2017 získal první cenu v soutěži Photographia Natura se snímky z tzv. Moravského Toskánska. Autor tuto unikátní krajinu nedaleko Kyjova pravidelně navštěvuje od roku 2014. Právě výběr fotografií z této jihomoravské lokality je obsahem připravované výstavy, kterou můžete navštívit od 20. května do 7. července 2024.

Kontakt
Muzeum Vysočiny Jihlava, p.o.,
586 01 Jihlava
49.396507, 15.588940Mapa
… zabývat při studiu na VŠCHT v Praze, kde byl členem místní fotoskupiny. Získal tak možnost konfrontace svých fotografií s tvorbou vrstevníků z celé republiky a současně i možnost snímky vystavovat (Praha, Neratovice). Díky této činnosti se v roce 1982 stal členem Svazu českých fotografů a v roce 2006 se stal členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny. Fotografickou tvorbu J. Hedbávného lze rozdělit do tří zdánlivě zcela odlišných směrů: prvním jsou černobílé artefakty mnohdy spjaté s atmosférou, jakou má třebíčská židovská čtvrť s typickými klidnými uličkami, zákoutími a průchody, staré mlýny nebo abstraktní krajina. Druhou oblastí je příroda a krajina s častou tematikou vody. Toto téma totiž představuje spojení autorovy profese s jeho koníčkem. Snímky vody v nejrůznějších podobách jsou využívány pro přípravu propagačních a informačních vodárenských materiálů i mnoha ročníků firemních kalendářů VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a. s. Třetí skupinu tvoří silniční motocyklové závody, kterým se věnuje od roku 1979. Od roku 1996 byl akreditovaným fotografem Velké ceny České republiky v Brně. Fotografie ze všech uvedených oblastí představil J. Hedbávný na více než devíti desítkách samostatných i společných výstav (zejména v rámci skupiny „5 třebíčských fotografů“ nebo Spolku výtvarných umělců Vysočiny). V roce 2017 získal první cenu v soutěži Photographia Natura se snímky z tzv. Moravského Toskánska. Autor tuto unikátní krajinu nedaleko Kyjova pravidelně navštěvuje od roku 2014. Právě výběr fotografií z této jihomoravské lokality je obsahem připravované výstavy, kterou můžete navštívit od 20. května do 7. července 2024.