Tipy na výlet

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, to všichni dobře znají z lidové písničky. V Čechách se vaří pivo už víc než tisíc let a Vysočina není výjimkou. Písemně doložená historie zdejšího pivovarnictví sahá až do 14. století. V té době už měly právo várečné třeba Jihlava, Havlíčkův Brod, pivo se vařilo i v Humpolci či v želivském klášteře.


Ostatně, dříve tomu tak bylo téměř v každém městě, dnes je pivovarnictví záležitostí odborníků a nejmodernějších technologií. Stalo se tradičním odvětvím českého průmyslu a české pivo zase synonymem pro kvalitu. Ne nadarmo se nápoji z obilného sladu, chmele a vody říká tekuté zlato. Na Vysočině jsou desítky velkých a malých pivovarů i minipivovarů. A právě ty malé, řemeslné pivovary se postupně staly nedomyslitelnou součástí regionu.
Patříte-li k patriotům, milovníkům piva a celkově dobré gastronomie, neboť dobré pivo a dobré jídlo k sobě neodmyslitelně patří, vydejte se s námi po vysočinských pivovarech. Nasbíráte nejen nevšední gastronomické zážitky, ale dozvíte se mnohé z historie tradičního řemesla. Třeba v Muzeu rakousko-uherského pivovarnictví v Dalešicích. Velkým a nadmíru příjemným bonusem při putování Pivovarskou stezkou Vysočiny pak je poznání těch nejkrásnějších míst našeho čistého kraje. Teď už stačí jenom dobře si to všechno naplánovat. Můžete přitom využít našich tipů na zajímavé výlety po okolí pivovarů. Dobré občerstvení je zaručeno.

Ochutnejte lákavě orosenou Vysočinu!

S pivovarským pozdravem Dej Bůh štěstí!

Telč a Horní Dubenky

telčPřijměte pozvánku do jihozápadní části Vysočiny, kde najdete jeden z devíti národních geoparků v České republice spolu s nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny, Javořicí. Na 20 km dlouhou trasu se můžete posilnit hned ve dvou nově vzniklých pivovarech v Telči (Pivovar Trojan a Pivovar Panský dvůr).

Číst více...

Polná

polnáPřijeďte se podívat do Polné, historického města z poloviny 12. století. Mimo barokní kostel, zámecký areál s expozicemi starých řemesel a komplex židovských památek na vás čeká občerstvení v Měšťanském pivovaru Polná, který byl domovem Bohumila Hrabala. 

Číst více...

Dalešice

dalešiceV Dalešicích je pivo doma. Přijeďte se o tom přesvědčit do tradičního pivovaru, který píše svou více než 400letou historii. Dozvědět se o něm můžete například v Muzeu rakousko-uherského pivovarnictví.

Číst více...

Přírodní park Třebíčsko

třebíčskoV okolí Třebíče se nachází pozoruhodně utvářená krajina, pro kterou jsou charakteristické volně roztroušené balvany a menší skalky. Ty spolu s loukami, drobnými lesíky a remízky vytvářejí malebný a nezaměnitelný ráz této krajiny.

Číst více...

Přírodní park Balinské údolí

balinyPřírodní park Balinské údolí se nachází při západním okraji města Velké Meziříčí a jeho hranice sahají k obcím Oslavice, Baliny a Uhřínov. Břehy meandrující řeky Balinky jsou pokryty bujnou vegetací. Výchozím bodem je rozcestník na velkomeziříčském náměstí.

Číst více...

Za Santiniho stavbami

santiniNejznámější a nejvyhledávanější stavbou na Vysočině od Jana Blažeje Santiniho-Aichela je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou s půdorysem ve tvaru pěticípé hvězdy. Zelená hora ale není zdaleka jedinou Santiniho stavbou na Žďársku.

Číst více...

Za Haškem kolem Lipnice

hašekJeden z nejmohutnějších hradů Vysočiny, Lipnice nad Sázavou, stojí na výrazné skalnaté vyvýšenině pravděpodobně od počátku 14. století. V domku pod hradem prožil poslední léta života Jaroslav Hašek. Právě zde psal své nejslavnější dílo Osudy dobrého vojáka Švejka.

Číst více...

Z Humpolce Březinovou stezkou

březinaVýlet zahájíte v Humpolci na náměstí. Vydáte se po modré značce a přejdete po hrázi rybníka zpevněné alejí stoletých stromů. Zde se zprava přidá Březinova naučná stezka, která vás během šesti kilometrů poutavou formou seznámí s nejvýznamnějšími pozoruhodnostmi v okolí.

Číst více...

Okolí vodních nádrží Želiv a Sedlice

sedliceŽelivský klášter má za sebou bouřlivou minulost plnou požárů, rozkvětu i komunistického útlaku. Dnes je z něj komplex, který nabízí nejen duchovní služby, ale také prohlídky, ubytování a vlastní pivo.

Číst více...

Strážiště a Pacovsko

pacovskoNejzápadnější část Vysočiny nabízí tu a tam výraznější 700metrové vrchy. Severnímu okolí Pacova dominuje vrch Strážiště, symbol kraje i celého mikroregionu. Do stejnojmenných lesů se můžete vydat například Sovovou naučnou stezkou z Pacova.

Číst více...