Putování za Jaroslavem Foglarem

Říkali mu Jestřáb. My ho známe hlavně jako spisovatele, který inspiroval hned několik generací dětí. Jaroslav Foglar je jednou z osobností, které jsou s Vysočinou neodmyslitelně spjaté. Vydejte se na výletní trasu v jeho stopách.

Kontakt

Krajská knihovna Vysočiny
Žižkova 4344
58401 Ledeč nad Sázavou
region Havlíčkův Brod

Krajská knihovna Vysočiny letos slaví 20 let od svého vzniku. V jejím fondu najdete mezi více než 380 000 dokumenty také díla populárního českého spisovatele. Teď navíc každý měsíc zveřejňuje knihovna výletní tipy, které propojují literaturu s přírodou a památkami na Vysočině. Duben zasvětila právě Jaroslavu Foglarovi.

Pokud se vydáte na putování za Jaroslavem Foglarem, navedou vás turistické značky téměř až k budovám bývalého tábora v blízkosti legendární Sluneční zátoky. Právě tady vedl autor dobrodružných příběhů pro mládež svůj první tábor. To se psal rok 1925. Později se stal dokonce vůdcem oddílu a byl jím neuvěřitelných 60 let.

Trasu dlouhou přibližně 5 km si užijete všemi smysly. Pokocháte se výhledem ze Zlaté vyhlídky, zaposloucháte se do šumění Sázavy, sáhnete si na žulový památník s bronzovou deskou, který tu vznikl na počest Jaroslava Foglara, a nakonec si přijdou na své i vaše chuťové buňky. Z vlakové zastávky Vilémovice totiž můžete pokračovat po žlutém značení až do obce a tam se občerstvit v hospůdce U Čerta.