Věž zříceniny hradu Orlík

V létě si na hradu Orlík u Humpolce dávají dostavení šermíři, hudebníci a divadelníci. Díky dobrovolníkům lze na nové rozhledně vystoupat na hradní věž.

Kontakt
CASTRUM o.p.s. -Správa hradu Orlík nad Humpolcem
Hradská 818
Humpolec
49.995781, 16.290903Mapa

Hrad Orlík byl vybudován na konci 14. století. Zachovala se z něj mohutná hranolová věž a vstupní brána, které chránily hrad z nejsnáze přístupné severní strany a zbytky obytného paláce. Na začátku 16. století prošel hrad radikální přestavbou, opevnění bylo doplněno baštami, změněna byla dispozice obytných budov a hrad byl poprvé uváděn jako Orlík. Přestavba však nebyla nikdy zcela dokončena a ve třicátých letech 17. století byl hrad opuštěn.

Místní aktivisté i Klub českých turistů se už od roku 1911 snaží zakonzervovat zbytek hradu. Dokonce lze díky nově postavené rozhledně z roku 2014 vystoupat na hradní věž. Místo dnes slouží k nejrůznějším kulturním akcím, jako středověké slavnosti, využívají ho také oddíly a tábory, svatebčané i filmaři. Hrad si například zahrál v pohádce Jak se budí princezny.

Prohlídkový okruh

Hradní muzeum, galerie a věž, vyhlídková terasa starého paláce, sklepení, druhá hradní brána, bašty, hradní kuchyně, nový palác, bastion, rekonstruovaná chlebová pec

Otevírací doba:
duben  soboty, neděle a svátky: 10:00 – 17:00
květen, červen, září, říjen čtvrtek – neděle a svátky: 10:00 – 17:00
červenec a srpen mimo pondělí: 9:00 – 18:00