Vyhlídková Brána Matky Boží Jihlava

Západní část jihlavského centra lemuje Brána Matky Boží se zbytkem hradeb. Je jednou z pěti bran, která se dodnes zachovala.

Kontakt
Věžní 4785/1
Jihlava
49.394741, 15.587104Mapa

Hradby kolem Jihlavy byly budovány od poloviny 13. století. Tříkilometrové opevnění tvořily dva pásy hradeb s věžemi, baštami, příkopem a pěti městskými branami. Jihlava jako hornické město mělo i vojenský význam. Opevnění mělo šest metrů vysoké hradební zdi, široký parkán a příkop hluboký sedm metrů. Dovnitř se mohlo pěti bránami s padacími mosty. V polovině 18. století pak byla jihlavská pevnost zrušena, opevnění rozebráno a věže se proměnily na obydlí. Z pěti bran se dochovala jen jediná Matky Boží.

Počátkem 16. století byla věž brány snesena a postavena nová pozdně gotická brána s vysokým průjezdem s hrotitými portály. Postupně následují další úpravy a po požáru v roce 1551 je brána obnovena renesanční nástavbou dvou pater. Tímto dosáhla výšky 24 metrů. Až v roce 1853 byla brána opatřena hodinami.

Brána je přístupná jako vyhlídková věž, ale lze si tam pronajmout parkán nebo přednáškový sál. Uvnitř je stálá expozice reprodukcí obrazů akademického malíře Gustava Kruma s názvem Z historie Jihlavy. Druhá stálá výstava se zaměřuje na vznik a vývoj opevnění v Jihlavě. V bráně sídlí také informační centrum.

Otevírací doba:
říjen – březen  pondělí až pátek: 7.30 – 16 hodin 
duben – září  pondělí až pátek: 8.30 – 17 hodin, sobota a neděle: 10 – 13 a 14 – 18 hodin