Jan Štursa

(15. května 1880 Nové Město na Moravě – 2. května 1925 Praha)

Jedna z nejvýraznějších osobností českého sochařství, žák Josefa Václava Myslbeka a autor válečných památníků, půvabných ženských postav a dokonalých portrétů, se narodil v Novém Městě na Moravě. Právě jeho slavná socha Raněný se stala jedním z nejpůsobivějších děl upomínajících na první světovou válku a nakonec i univerzální připomínkou jakýchkoli válkou zmařených životů.

Před válkou se chystal odjet na zkušenou do pařížského ateliéru francouzského sochaře Émila Antoina Bourdella, musel se ale hlásit u svého pluku v Jihlavě, kde byl kvůli zdravotnímu hendikepu, v dětství přišel o poslední článek ukazováčku pravé ruky, zařazen do pracovního oddílu. Postupně tak působil v roli písaře, sluhy nebo hrobníka a ve stejném období i nadále tvoří, je totiž také nadaným kreslířem. V následujícím roce se odehraje řada událostí, konec válečnému angažmá Štursy koncem roku 1916 přináší smrt Stanislava Suchardy, za kterého jako čerstvě jmenovaný profesor nastupuje v medailérské škole akademie výtvarných umění. Jako přesvědčený stoupenec nového československého státu se ihned dává do služeb nové republiky. Vytváří pozoruhodné předlohy nových mincí, portréty významných osobností české historie a také prezidenta Masaryka. V letech 1920 až 1921 pak konečně vytvoří - dílem podle svých starých válečných náčrtků, dílem podle vinohradského boxera Williho Hofreitera, který mu stál víc jak rok modelem - svou slavnou sochu Raněného.

  • Zdroj: Český rozhlas: Před 100 lety – život za 1. světové [online]. Český rozhlas, 2015 [cit. 2017-12-14]. Dostupné z: http://www.rozhlas.cz/pred100lety/cesi/_zprava/jan-stursa-genialni-sochar-dustojnickym-pucflekem--1500055