Pomníky padlým

V období po I. světové válce vznikalo nejvíce památníků v naší historii. Obce, města, rodiny padlých i jednotlivci nechali zbudovat velké i malé památníky, křížky nebo jen kameny u cesty, aby připomněly oběti války, jejich odvahu, a především nedocenitelný význam pro vznik svobody, demokracie a samostatného československého státu. Stále stojící smutné připomínky naší historie najdeme v každé malé obci po celé Vysočině a my si připomeneme jen zlomek z nich.

Pomník Padlým synům města Telče

Město Telč pomník padlýmKamenný kvádr z části torza prvního „mrákotínského" monolitu (sloupu Vítězství pro Pražský hrad) byl odhalen 15. srpna 1938 jako pomník obětem I. světové války. Po roce 1945 připomíná i oběti II. světové války. Na pomníku je bronzový reliéf akademického sochaře Jaroslava Krepčíka, telčského rodáka.

Číst více...

Humpolec a Nová Cerekev

Muzeum Vysočiny Pelhřimov slavnostní odhalení pomníku v Nové CerekviHumpolecký pomník padlým v I. světové válce je dílem táborského sochaře Rudolfa Kabeše. Světlo světa spatřil v září 1926 na humpoleckém Horním náměstí, kde stojí dodnes. Další pomník z dílny Rudolfa Kabeše najdete na náměstí v Nové Cerekvi před kostelem sv. Tomáše Becketta, odhalen byl v červenci 1928.

Číst více...

Červená Řečice

Jaroslav Loskot pomník padlým Červená ŘečiceNámětem památníku v Červené Řečici je mladý muž probírající se z těžké mdloby vstříc novému životu. Lipka, rašící z hrubého kamenného podstavce, je symbolem národa. Štít je ztělesněním rčení „se štítem nebo na štítě" a má uctít oběti války.

Číst více...

Pelhřimov

Muzeum Vysočiny Pelhřimov odhalení pomníku padlým v květnu 1926Výtěžek z veřejné sbírky přispěl k vybudování pomníku připomínajícího oběti I. světové války v Pelhřimově. Slavnostní odhalení před vstupem na nový hřbitov se uskutečnilo v květnu 1926.

Číst více...

Pamětní deska na gymnáziu připomíná smutný osud plukovníka Švece (Pelhřimov)

Jaroslav Loskot pamětní deska dnesFasádu budovy dnešní střední průmyslové školy (směrem do ulice Růžová) zdobí pamětní deska plukovníka Švece. Vytvořil ji sochař a medailér Josef Šejnost a za čestného předsednictví generála Syrového ji ve městě slavnostně odhalili 1. srpna 1926.

Číst více...

Sousoší Pohřeb v Karpatech v Novém Městě na Moravě

Archiv Vysočina Tourism sousoší Pohřeb v KarpatechKamenné pískovcové sousoší uniformovaných legionářů na mohutném podstavci bylo vytesáno v roce 1932 podle předlohy dřevořezby Jana Štursy z let 1917–1918. Původní návrh, vytvořený během války, který zobrazoval postavy v rakouských uniformách, přepracoval později sochař Jan Štursa pro pomník obětem I. světové války v Předměřicích nad Labem a Místku.

Číst více...

Pomník plukovníka Josefa Jiřího Švece v Třebíči

Jaroslav Loskot socha plk. ŠveceV Tyršových sadech najdete novodobý pomník, který byl slavnostně odhalen k 90. výročí založení ČSR. Připomíná významnou osobnost spojenou s městem Třebíč – plukovníka Josefa Jiřího Švece. Jeho osud je úzce propojený se vznikem Československé republiky a sám se stal opravdovým symbolem boje za vznik našeho státu.

Číst více...