Předchůdce dnešních marketingových specialistů Kouřimský předběhl svou dobu

Muzeum Vysočiny Pelhřimov továrna J. F. KouřimskéhoVe svých pětadvaceti letech založil J. F. Kouřimský pelhřimovskou pletárnu s jednoduchým strojem. Psal se rok 1892 a výroba nejenže se uchytila, ale v průběhu let se také úspěšně rozvíjela. To dokládá unikátní propagační sedmiminutový film, který je možné dohledat na webu Národního filmového archivu. Kouřimský ho na objednávku nechal natočit roku 1928, tři roky před svou smrtí.

Sám mezi záběry, ilustrujícími mohutnost továrny a stavební ruch v ní, zdraví diváky smeknutím klobouku. Video nás informuje, že podnik se rozrostl tak, že v letech 1908 přesídlil do vlastní budovy, kde pracovalo 120 dělníků na čtyřiceti strojích, následovalo vybudování dalšího provozu, přádelny i úpravny surovin. Podniku se daří, vyváží téměř do celého světa a dostavbou čtvrté továrny stoupá počet zaměstnanců na tisíc. Dnes se po Josefu F. Kouřimském jmenuje ulice v pelhřimovské průmyslové zóně Skrýšovská.

  • Foto: Muzeum Vysočiny Pelhřimov
  • Zdroj: MAZANEC, Jan. Nová ulice v Pelhřimově nese jméno továrníka Kouřimského [online]. VLTAVA LABE MEDIA [cit. 2017-12-14]. Dostupné z: https://www.denik.cz/kraj-vysocina/nova-ulice-v-prumyslove-zone-mesta-nese-jmeno-tovarnika-kourimskeho-pe14-2uue.html