Boty Humanic v Jihlavě už za první republiky

Muzeum Vysočiny Jihlava továrna na výrobu bot v dnešní Havlíčkově uliciV Jihlavě se už v předminulém století vyráběly boty Humanic, které dnes na tom samém místě najdeme v prodejně stejného názvu. Bývalá továrna totiž vznikla v údolí Koželužského potoka pod jihlavskými hradbami a po sto letech její chátrající ruiny ustoupily výstavbě dnešního obchodního centra na ulici Hradební. Továrna v dobách největšího rozmachu zaměstnávala na 1 500 dělníků a vyráběla čtyři tisíce párů bot denně.

Po skončení války tady začali vyrábět i civilní obuv právě pod značkou Humanic a boty se dovážely do celého světa, do Ruska i Ameriky. Do třicátých let závod konkuroval i Baťovi, poté přišla hospodářská krize a výroba se postupně omezovala až do úplného zániku.

Továrna Humanic sídlila nějaký čas také v Havlíčkově ulici v budově, která stojí dodnes, a kde vyráběla později také Modeta.

  • Foto: Muzeum Vysočiny Jihlava
  • Zdroj: Místo City Parku v Jihlavě stála továrna. Kdysi vyráběla boty Humanic. IDNES.cz Jihlava a Vysočina [online]. Jihlava: MAFRA, 2013 [cit. 2017-10-30]. Dostupné z: https://jihlava.idnes.cz/city-park-v-jihlave-nahradil-starou-tovarnu-kde-se-i-vyrabely-boty-humanic-15t-/jihlava-zpravy.aspx?c=A131031_1994223_jihlava-zpravy_mkk