Čeřínek

Muzeum Vysočiny Jihlava chata na ČeřínkuJihlavští se rozhodli, že střediskem celého turistického ruchu v jejich regionu by se měl stát Čeřínek – táhlý vrch jihozápadně od Jihlavy, který nejlépe vystihuje krásu vysočinské přírody. Spolek pro zimní sporty v Jihlavě nelenil, vybudoval a v červnu roku 1913 slavnostně otevřel první chatu na Čeřínku. Turistika k Čeřínku se těšila oblibě do té doby, než přišla světová válka a přetrhala silná pouta týdenních návštěv.

Po válce však po rozchodu spolku pro zimní sporty vzniká Turistický klub Čeřínek, který usuzuje, že jedna chata kapacitně nestačí a rozhoduje se, že postaví druhou. V září 1923 se lidé kochají novou turistickou stavbou, která je letním útočištěm pro všechny, kteří si chtějí užít klidu a krásného léta v lesích.

Na Čeřínku dodnes chata stojí a vy se můžete vydat nejen po naučné stezce Čeřínek, ale také k Čertovu hrádku, na skalnatý vrchol Přední skály nebo k rybníku Klechtavec.

  • Foto: Muzeum Vysočiny Jihlava
  • Zdroj: SEDLÁČEK, Karel. Čeřínek u Jihlavy. In BRADÁČ, Bohumil, Josef MAŠEK a Vl. URBÁNEK. Jihlava, město a okolí. Jihlava, 1934.