Santini 300

 Dolni hrbitov_ZdarV letošním roce si připomínáme 300 let od úmrtí slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla (7. prosinec 1723).


Jeho dílo ovlivnili dva významní stavitelé té doby, francouzský architekt Jan Baptista Mathey a italský architekt Francesco Borromini. Jan Blažej si ale vytvořil svůj vlastní styl tzv. barokní gotiku, a stal se také jejím hlavním představitelem. Znalec Santiniho díla, Mojmír Horyna, o jeho práci řekl: „Santiniho Zelená Hora je báseňzatímco stavby dvacátého století jsou jenom slogany.“ 

O vyjímečném talentu Jana Blažeje svědčí i skutečnost, že již ve 23 letech úspěšně realizoval zakázku pro zbraslavského opata Wolfganga II. Lochnera z Cisterciátského řádu. Díky tomuto projektu se mu otevřely dveře k úspěšné a slavné spolupráci s dalšími církevními autoritami. Santini byl sice hluboce věřící katolík, ale zároveň velkým nadšencem číselné symboliky, obdivovatelem židovské kabaly a numerologie. Jejich skryté symboly promítal do svých pojektů kostelů, chrámů i světských staveb. 

Pojďte se seznámit s jedinečností stavitele, jehož genius stále ještě čeká na své objevení!