Osobnosti

Šárka Bartko

Šárka Bartko_portrétŠárka Bartko je návrhářkou minimalistických skleněných šperků a autorského skla. Ke své tvorbě používá tradiční sklářské techniky - řezání, broušení, pískování, malbu či spékání, Sklo je pro ní subjektem prostředkem k vyjádření pocitů a myšlenek.

Rodačka z Počátek studovala malbu skla na Střední průmyslové škole sklářské v Novém Boru pod vedením Z. Štipánkové a tamtéž absolvovala Vyšší odbornou školu sklářskou, obor uměleckého zpracování skla, pod vedením K. Kopřivové. Na těchto školách vyučovala malbu skla a vedla galerii.

Číst více...

Veronika Dubnová

MG_5245_111Veronika Dubnová je česká sklářská výtvarnice, absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Citlivým až niterným přístupem ke sklu a jiným materiálům, které mezi sebou dokáže v čisté harmonii propojit, ukazuje svůj um i květnatou tvořivost. Zabývá se hutním tvarováním skl, volnou plastikou, navrhováním užitých předmětů a šperků.

Číst více...

Jan Exnar

thumb Jan ExnarJan Exnar je výjimečná osobnost havlíčkobrodské umělecké scény. Mimo jiné je autorem konceptu plastiky Pocta sklářům, která zdobí nádvoří zámku ve Světlé nad Sázavou a je dílem sklářů z celé Vysočiny.

Malířská poloha jeho tvorby je těsně spjata s plastikami z taveného skla i s expresivními vitrajemi, které tvoří jako autonomní obrazy nebo jako realizace v architektuře (kostel sv. Vojtěcha v Havlíčkově Brodě).

Číst více...

Pavel Havelka

436C1153Pavel Havelka (*1969) tvoří ve svém ateliéru ve Škrdlovicích na Žďársku. Je absolventem SUPŠ sklářské v Železném Brodě (ateliér hutního zpracování skla Pavla Ježka). Pracoval jako sklář ve škrdlovické sklárně, následně byl huťmistrem sklárny Svoboda v Karlově a Glass Art Prince ve Žďáru nad Sázavou.

Od roku 2007 je členem Sdružení výtvarných umělců ČR. Ve své tvorbě usiluje o udržení tradice škrdlovického skla, věnuje se výrobě dobrušovaného hutního skla.

Číst více...

Petr Hora

thumb petrhora-autor-1Petr Hora již více než 20 let objevuje sklo jako umělecký materiál a používá svoji mimořádnou představivost při přetváření tvarů a představ do osobitých skulptur. Je ovlivňovaný antickým uměním, pyramidami, současnou architekturou, lidskými postavami a obrazy z přírody.

Číst více...

František Janák

František Janák_portrétHavlíčkobrodský rodák (*1951) se vyučil brusičem skla a absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově a poté Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u prof. S. Libenského. Působil v Ústavu bytové a oděvní kultury v Praze a poté na SUPŠ sklářské v Kamenickém Šenově, vyučoval též v Japonsku a v USA. Pravidelně učí, přednáší a realizuje workshopy doma i v zahraničí, účastní se symposií, svá díla představuje na společných i samostatných výstavách.

Číst více...

Martina Janáková

Martina JanákováNarodila se v Liberci a absolvovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově a Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Vyučovala mj. na sklářské škole v Novém Boru a v Kamenickém Šenově, nyní učí na Akademii ve Světlé nad Sázavou.

Číst více...