Bohemia Machine pořádá mistrovství světa v broušení skla

IMG 4856Firma Bohemia Machine patří k předním výrobcům brousicích strojů a příslušenství na světě. Její sklárna Bomma vyrábí mimo běžné užitkové sklo hlavně světla, ale i takové unikáty, jako jsou obří lahve na víno a whisky či trofeje pro tenisovou soutěž. A právě tato světelská firma pořádá již šestým rokem Mezinárodní sympozium broušení skla.

Mezinárodní sympozium broušení skla pro rok 2020 povýšilo na Glass Cutting World Cup, tedy v podstatě mistrovství světa. Nápad na jeho pořádání se zrodil v hlavě jednatele firmy Bomma Jiřího Trtíka a jeho kolegů. „Veškeré sklářské soutěže byly a jsou založeny na hutní technologii, rytí a podobně, ale vyloženě broušení skla – nic takového není ani v České republice, ani ve světě, což náš trochu trápilo. Broušení skla je přece úžasné řemeslo, kus poctivé práce a české tradice. Je to český fenomén. Rozhodli jsme se proto, že sympozium broušení skla uspořádáme sami. Vždyť kdo jiný by měl něco takového pořádat než nejlepší výrobce brousicích strojů, který loni prodal brousicího robota dokonce Japoncům,“ říká s úsměvem Jiří Trtík. Za těch pět let trvání si sympozium postupně vydobylo věhlas. V porotě zasedají významní umělci a kurátoři. Účastní se ho nejlepší brusiči z českých, slovenských, slovinských a nově i rakouských skláren. Ač se to zdá neuvěřitelné, i v tak tradičním řemesle, jakým je broušení skla, se dá stále nacházet a vymýšlet něco nového. Každý další ročník sympozia je toho důkazem. „Laťka se rok od roku zvedá výš a výš. Je fantastické, s jakými nápady účastníci přicházejí. Je to nejen klasické zdobení broušením, ale přímo přetváření skla. Fantazie, zdá se, zatím vyčerpaná není,“ podotýká s nadšením Trtík a dodává: „Sympozium je fantastické setkání řemeslníků, designérů a lidí od skla. A jedním z důvodů, proč to děláme, je popularizace řemesla. Pokud každý rok zaujmeme alespoň jednoho, dva mladé lidi, budu to považovat za úspěch. Kdyby ve vysočinské krvi nadále pokračovalo skvěle zvládnuté sklářské řemeslo, bylo by to skvělé.“

Slavnostní vyhlašování výsledků sympozia vždy probíhá na zámku ve Světlé nad Sázavou, který je partnerem akce. I výtvory ze všech ročníků sympozií broušení budou trvale k vidění na výstavě v prostorách zámku. „V současné situaci bude soutěž omezena na závěrečné vyhodnocení porotou s následným vystavením soutěžních předmětů na světelském zámku. Díla samotná budou brusiči vyrábět každý u sebe z předem dodaných polotovarů od naší sklárny Bomma,“ aktuálně upřesňuje Jiří Trtík. Zájemci o možnost obdivovat díla těch nejlepších brusičů skla nepřijdou ani letos. Uvidí je 13. června během Zámeckého sklářského dne na světelském zámku.

DSC 0075Sympozium broušení skla od loňska doprovází sklářské jamování (18. září od 8:00 na huti sklárny Bomma). Při něm se na huť sjedou nejlepší skláři a umělci a neformálně mezi sebou soutěží. Den po sympoziu následuje den otevřených dveří sklárny Bomma pro veřejnost, který je s výkladem, ukázkami všech sklářských činností i s možností, něco z toho si vlastnoručně vyzkoušet. A navštívit huť, to znamená vidět nejen tradiční řemeslo, ale třeba i nějaký ten unikát. Sklárna Bomma se pyšní hned několika. Vyrobila například největší láhev na víno na světě, jejíž originál jezdí na největší lodi na světě. Dvojče lahve lze spatřit při návštěvě sklárny. „Teď aktuálně jsme se spolupodíleli na výrobě největší lahve na whisky, jež by měla být v létě ve Skotsku naplněná pravou whisky a přitom zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů. Děláme trofeje pro Miami Open, i Novak Djoković má jednu doma. S partnerskou sklárnou Rückl děláme například i České lvy,“ vyjmenovává Trtík unikáty své sklárny. Není jich málo. K úspěchům firmy patří třeba i tavba skloviny a následná výroba polotovaru – střepů – pro další zpracování ve sklářských ateliérech zejména v Americe.

Martina Strnadová, Vysočina Tourism