Skleněné krásy na světelském zámku přibývá

DSC 0041Zámek ve Světlé nad Sázavou se zvolna mění v křišťálový zámek. Vitríny plné křehkého skla z období od baroka po současnost, sklářské výstavy, obrovská skleněná plastika, prezentace skláren i jednotlivých výtvarníků, živá galerie skla, to vše už je, anebo bude na zámku k vidění. „Chci podporovat sklářskou tradici. Ať toto krásné řemeslo žije,“ říká majitelka zámku Helena Degerme.

Zámek Světlá nad Sázavou po 70 let sloužil střední zemědělské škole. Když jej Helena Degerme s rodinou v roce 2013 kupovala, po původních interiérech nezbylo nic, objekt byl zdevastovaný. Aby mohl být otevřen veřejnosti, bylo nezbytné najít pro něj nějaký turisticky poutavý cíl. Stalo se jím sklářství. „Jsme ve Světlé nad Sázavou, tak jak jinak. Sklářství a Vysočina, to patří k sobě,“ dodává Degerme. Po nutné a náročné rekonstrukci barokního křídla zámku se sem mohla nastěhovat první expozice evropského historického skla zapůjčeného z Uměleckoprůmyslového musea Praha. Majitelka navázala spolupráci s místními sklárnami a začala památku se sklem více a více propojovat. Hostí sklářské sympozium – Mezinárodní sympozium broušení skla pořádané Bommou. Pořádá výstavy děl vzešlých z jednotlivých ročníků sympozia.

DSC 0039A letos, v roce Vysočiny sklářské, realizuje další smělý počin. Na zámeckém nádvoří vznikla velká skleněná instalace na poctu sklářům, na níž se podílejí sklárny a výtvarníci nejen z Vysočiny, ale z celého Česka. Jde o asi stovku skleněných koulí různých velikostí, barev i způsobů provedení, z toho část je autorských děl od Exnara, Hory, Jabůrka, Janáka, Pačinka a dalších. „Koncept této skleněné plastiky vymyslel Jan Exnar. Vychází z toho, že každé skleněné dílo se rodí z vyfouknuté baňky,“ vysvětluje Helena Degerme a dodává: „Každá jednotlivá koule plastiky tak reprezentuje jednu sklárnu, jednoho výtvarníka. Některé jsou barevné, některé broušené, některé jinak zdobené, záleží na každém, jak tu svoji pojal.“ Instalace o průměrů pěti metrů bude trvale na zámeckém nádvoří.

Křest plastiky Pocta sklářům proběhne 13. června 2020 během Zámeckého sklářského dne.

Krom toho je v přípravě nová výstava Sklo mluví skrz staletí. „Realizujeme výstavu – prezentaci skláren a výtvarníků – v expozici evropského historického skla, kde mezi vitrínami s historickými exponáty budou namíchány umělecké objekty nejlepších současných sklářských výtvarníků i těch místních. Od velryb až po ty nejmenší tvůrce,“ popisuje Degerme a jmenuje další plán spojený s opravou zámeckého skleníku. Ten se po opravě stane platformou pro mladé výtvarníky, jakousi živou galerií, která se bude postupně rozšiřovat na nádvoří, do zámeckého parku s tím, jak děl bude přibývat.

Přerod světelského zámku v zámek křišťálový, jak si jej majitelka vysnila, tak pomalu po jednotlivých krůčcích postupuje. A tím nejzásadnějším z nich by se měla stát letošní velká instalace. „Pro Vysočinu i pro Česko to bude unikát, aby se tolik skláren a výtvarníků prezentovalo na jednom místě. A pro zámek taková kulturně-kreativní třešnička na dortu,“ uzavírá Helena Degerme.

Nejen sklo, ale i hry pro děti

Zámek ve Světlé nad Sázavou krom sklářství nabízí i další turistické zajímavosti. Vedle expozice historického skla v barokním křídle zámku i expozici historických hodin, barokních obrazů a polychromovaných soch v renesančním a empírovém křídle zámku. Pro rodiny s dětmi nabízí dvě dětské výstavy a dětské únikové hry na téma starořeckých bájí. Vidět lze i stálou výstavu Jak se žilo na zámku v době první republiky.

Návštěvníkům jsou k dispozici útulná kavárna, luxusní apartmány a procházky zámeckým anglickým parkem o rozloze 16 ha.

Martina Strnadová, Vysočina Tourism

Autor: Martina Strnadová