Rozhledna Fajtův kopec s Naučnou stezkou Nesměřského a Balinského údolí

Meziříčská železná rozhledna na Fajtově kopci má svým tvarem připomínat šroubovici DNA. Je vysoká šestatřicet metrů.

Kontakt

Informační centrum
Radnická 29/1
59401 Velké Meziříčí
region Žďár nad Sázavou

Rozhlednu originálního tvaru, která je navíc v noci zajímavě osvětlena, navrhl uznávaný architekt Václav Hlaváček na míru speciálně pro Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí. Přispěním na stavbu rozhledny si kdokoliv mohl takzvaně koupit jeden ze 175 schodů, na kterém je zveřejněno jeho jméno. Slavnostně rozhlednu otevřeli v červnu 2015.

Vrchol rozhledny nabízí mimo jiné i nevšední pohled na dálniční most. Výška vyhlídky je 30 metrů a přístup je možný přes samoobslužný automat. Parkování automobilu je možné přímo pod rozhlednou.

Po zdolání rozhledny se vydejte objevovat okolí. Obě údolí řek Oslavy na východě a Balinky na západě Velkého Meziříčí propojují naučné stezky s interaktivními prvky pro děti. Vyrazit na ně můžete přímo z města. V údolí Nesměř vás čeká 3km putování světem bezobratlých, při němž si můžete porovnat svoje smysly s chutí, zrakem, čichem, hmatem i sluchem vybraných živočichů. Takže třeba nahmatáte svět žížal, zahrajete si s kobylkou, podíváte se na svět okem motýlice. Balinským údolím na druhém konci města vede další 5km stezka s interaktivními prvky pro děti. Dozvíte se z nich o rybách, stromech i tajemném jezírku, dravcích či mlýnech, pramenech a studánkách. Skončíte v Balinách na zahradě Ekocentra Chaloupky sídlícího v opraveném statku. Je tam spousta atrakcí, které si vaše děti náramně užijí. Obě stezky vedou malebným prostředím podél řek a lze je projít pěšky i projet na kole, s kočárkem či na běžkách.

Foto: město Velké Meziříčí, archiv Vysočina Tourism, m - ARK

Vybavení

  • Rodiny s dětmi

Otevírací doba:

denně: 5:00 – 22:00

Videogalerie