Geopark Vysočina

Jeden z osmi českých národních geoparků se nachází také v Kraji Vysočině. Je to území, které se táhne od Telče až na nejvyšší vrchol Vysočiny – Javořici.

Kontakt

Mikroregion Telčsko
náměstí Zachariáše z Hradce 4
58856 Telč
region Jihlava
49.184605, 15.452088Mapa

Geopark znamená takové území, kde se spojuje příroda a také lidské aktivity podporující její návštěvnost. V roce 2010 vznikla obecně prospěšná společnost Geopark Vysočina, která spadá do oblasti Javořické vrchoviny a ohraničují ho města Telč a Počátky. Jeho rozloha je dvě stě kilometrů čtvereční a částečně se překrývá s Mikroregionem Telčsko.

Geopark Vysočina zahrnuje horu Javořici, přírodní památku Míchova skála a další. Symbolem tohoto území je kamenická tradice, hlavně díky těžbě žuly například v Mrákotíně, Vanově nebo Rácově. Nachází se tam také balvanová a kamenná moře a rašeliniště. Dále rezervace Roštejnská obora, Štamberk či objekt bývalých lázní Svatá Kateřina, 800 let stará lípa v Praskolesích. Z měst je to renesanční Telč nebo Batelov a jeho židovská historie.

Turisté mohou v geoparku využívat tři naučné stezky, například z hradu Roštejn na Javořici. Přímo v Telči, zapsané na seznam UNESCO, mohou navštívit Telčské podzemí a další místní expozice, dále Lanový park ve Lhotce, Chadimů v mlýn nebo biofarmu v Horních Dubenkách. Plánují se také další naučné stezky v korunách stromů a stavba rozhledny přímo na Javořici.

Foto: facebook.com/GeoparkVysocina, David Falat

Vybavení

  • Rodiny s dětmi