Kostel sv. Markéty Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřický chrám sv. Markéty byl v polovině minulého století v havarijním stavu a byl zachráněn díky děkanu Küchlerovi a s pomocí místních farníků.

Kontakt

Informační centrum Jaroměřice nad Rokytnou
náměstí Míru 2
67551 Jaroměřice nad Rokytnou
region Třebíč
49.093716, 15.891350Mapa

Kostel sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou se stal nedílnou součástí barokní dominanty města spolu se zámkem. Současnou podobu chrám získal až při barokní přestavbě v roce 1737, předním tam ovšem skoro čtyři sta let stál kostel zasvěcený sv. Markétě. Ten ale zničil velký požár, takže se nezachovalo skoro nic, pouze podoba na starých obrazech.

Autorem přestavby je zřejmě Jakub Prandtauer nebo také vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt. S novou podobou kostela se započalo v roce 1716 a dokončena byla až v roce 1782. Klenba v kupoli lodi nese fresku, oslavující sv. Markétu, namalovanou roku 1734 Karlem Františkem Tepperem.

Baroknímu hlavnímu oltáři dominuje obraz Neposkvrněného početí s třinácti výjevy ze Starého a Nového zákona Před dolní částí obrazu stojí socha patronky chrámu, která vystupuje z těla draka. Autorem sochy byl roku 1733 sochař Caspar.

Chrám sv. Markéty je možné navštívit v rámci bohoslužeb nebo jako prohlídkovou trasu C státního zámku Jaroměřice nad Rokytnou. V roce 2019 započne velká rekonstrukce včetně sundání střechy, takže bude chrám na několik let uzavřen.

Videogalerie