Centrum Eden Bystřice nad Pernštejnem

Pokud se děti chtějí vydat za poznáním, mohou zvolit Centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem. Mají tam hospodářství a slaví i tradiční svátky jako dožínky.

Kontakt

49.515522, 16.247507Mapa

V Bystřici nad Pernštejnem se dříve nacházel zchátralý statek Mittrovských, který se po letech dočkal kompletní obnovy. Dnes je z něj Centrum Eden, které nabízí ukázky toho, jak se dříve žilo a hospodařilo na venkově. A všechno si návštěvníci mohou zkusit na vlastní kůži.

Celkem je rozdělené na tři části. Panský dvůr je areál bývalého školního statku, kde je stolárna, kovárna, příběh půdy s krtincem a další. Horácká vesnice má sedm stavení, což jsou repliky z 19. století. Na statku v babiččině zahrádce si lidé mohou pohladit a nakrmit zvířátka a v dalších domech vyzkoušet stará řemesla. Ekopavilon nabízí k vidění nejmodernější technologické vychytávky a budoucí vymoženosti. Stavba je rozdělena podle živlů na zemi, vodu, oheň a vzduch.

Součástí areálu je také minipivovar, kde je možné ochutnat výrobky z ječmene a chmele, projít si celý výrobní proces nebo si uvařit vlastní pivo. V zelené lékárně si lze zakoupit olejíčky, mýdla, masti nebo tinktury. V jízdárně lze zase absolvovat výcvik uvnitř i venku. Venkovní prostory nabízejí k zábavě a poučení dětské hřiště, bludiště a ukázky vegetace a rostlinných společenstev.

Foto: archiv Centra Eden

Vybavení

  • Rodiny s dětmi

Otevírací doba:

květen, červen a září: sobota a neděle, svátky: 9:30 – 18:00
červenec a srpen: pondělí – neděle: 9:30 – 18:00