Úzkokolejná železniční trať Jindřichův Hradec – Kamenice nad Lipou – Obrataň

V České republice jsou jenom dvě úzkorozchodné železnice. Na Vysočině lidé mohou vyrazit na výlet mezi Jindřichovým Hradcem a Obrataní.

Kontakt

Jindřichohradecké místní dráhy
Nádražní 203/II
39470 Kamenice nad Lipou
region Pelhřimov
49.295002, 15.074840Mapa

Už od roku 1906 je v provozu úzkorozchodná železnice. Na Vysočině vede z Jindřichova Hradce přes Kamenici nad Lipou až do Obrataně. Její druhá jižní trasa zase vede z Hradce až do Nové Bystřice. Technickou zajímavostí je rozchod železnice v délce 760 milimetrů. V letních měsících nabízí řadu možností na výlety romantickou krajinou, příležitostně je vlaková souprava tažena historickou parní lokomotivou. Zajímavostí je používání klasických Edmandsonových kartonových jízdenek, které dodává vlastní tiskárna na zdejším nádraží.

Motorové vlaky mají svůj pravidelný jízdní řád. První souprava vyráží už po třetí hodině ráno a končí před půlnocí. Naopak parní vlaky jezdí z Jindřichova Hradce do Kamenice nad Lipou pouze o letních prázdninách v úterý a čtvrtek. Z Hradce vyjíždí v 9.30 hodin a z Kamenice potom v 15.10 hodin. Speciální tematické vlaky vypravují o masopustu, na Velikonoce, na Den železnice, svatého Martina, Mikuláše, Silvestra a o dalších festivalech.

Foto: jhmd.cz

Vybavení

  • Rodiny s dětmi