Historické centrum Jihlava

Svažité obdélníkové náměstí v Jihlavě patří svou rozlohou k největším historickým náměstím v zemi. Lemují ho cenné měšťanské domy na gotických základech, doplňuje ho barokní morový sloup a dvě kamenné kašny.

Kontakt

Turistické informační centrum Jihlava - radnice
Masarykovo náměstí 97/1
58601 Jihlava 1
region Jihlava
00286010
49.395008, 15.591031Mapa
Volné pokoje
Období: léto, zima

Většina domů na Masarykově náměstí v Jihlavě měla podloubí, které vydrželo do druhé poloviny 14. století. V přízemí dům byl vždy takzvaný mázhaus, kde měl majitel obchod nebo tam provozoval řemeslo. Renesanční podoba domů přišla po velkém požáru v roce 1523 a barokně a klasicistně byly přestavěny v 17. a 18. století. Uprostřed náměstí se nachází také velký moderní obchodní dům z roku 1983, kde dříve stála skupina domů z 13. století. Pod městským historickým jádrem se nachází podzemní labyrint chodeb v celkové délce 23 km. Část chodeb je přístupná.

Hlavní dominantou náměstí je jezuitský kostel sv. Ignáce z Loyoly a na východě je kostel sv. Jakuba Většího z roku 1257. Třetím kostelem v historickém centru je kostel Nanebevzetí Panny Marie a západní část lemuje Brána Matky Boží s částí hradeb. Důležitou stavbou je budova jihlavské radnice, která vznikla spojením tří gotických domů.

Foto: archiv Vysočina Tourism, Aleš Motejl, Vladimír Kunc

Videogalerie