Červená a bílá vila

V blízkosti koželužny na levém břehu Městeckého potoka byly v letech 1907–1909 postaveny dvě vily.
Bílá vila (vila Ladislava Binka) byla stavěna v letech 1907–1908 podle návrhu neznámého autora. Architekt Josef Gočár během své asistentury u profesora Kotěry pro stavbu navrhl úpravu fasád, průčelí, interiéru a secesní nábytek pro salonek.

Kontakt

Hlubocká
58266 Krucemburk
region Havlíčkův Brod
49.686180, 15.852101Mapa
Volné pokoje

V Bílé vile sídlila mateřská škola, později základní umělecká škola. V současnosti je ve vlastnictví rodiny Šrámkových. Budova byla opravena, obnoven okolní park, postaveno nové oplocení a provedeny další úpravy.
Červená vila (vila Josefa Binka) byla první samostatnou prací architekta Josefa Gočára. Byla postavena v letech 1908–1909 jako idealizace moravské lidové chalupy a anglického venkovského sídla. Strmá vysoká střecha dává prostor pro vnitřní halu přecházející v kopuli. Na výzdobě lomenice ve východním štítu se podílel Vojtěch Sucharda, na úpravě interiéru sochař Jan Štursa.
Fotograf Josef Binko, jeho bratr Dušan Binko a Josef Gočár měli za manželky tři sestry Chladovy, dcery zámeckého sládka a později primátora Pardubic. Marie Gočárová bydlela za první světové války, když její manžel narukoval, u sestry Terezie v Červené vile. Josef Gočár s rodinou zde později trávil letní měsíce.