Muzeum nové generace na zámku ve Žďáru nad Sázavou

Velký komplex zámku a kláštera ve Žďáru nad Sázavou má nezaměnitelný Santiniho otisk. V dnešní podobě tu lze najít historii skloubenou s moderním pojetím expozice.

Kontakt
Zámek 8/8
Žďár nad Sázavou
49.583729, 15.936971Mapa

Původní cisterciácký klášter byl založený v roce 1252 znojemským purkrabím. Na konci 17. století ho postihl velký požár a hned poté byl v 18. století přizván architekt Jan Blažej Santini-Aichl a další umělci. Kvůli dalšímu požáru pak místní opat poprosil Josefa II. o zrušení kláštera, takže od té doby už mluvíme o zámku. V jádru je bývalá opatská budova a část konventu gotická, hospodářské budovy prvního nádvoří jsou barokní. Posledními šlechtickými majiteli byla chlumecká linie hraba Kinských.

Areál kláštera a zámku nabízí multimediální a kreativní prohlídku, která pomocí příběhu ukáže atmosféru historie, života, tvořivosti i krásné přírody Žďárských vrchů. Díky audioprůvodci si každý projde expozici sám podle svých potřeb.

Prohlídkové okruhy
Muzeum nové generace – zážitková expozice s imersními prvky
Po stopách Santiniho – komentovaná prohlídka s průvodcem po zámku
Umění baroka – stálá výstava barokního malířství a sochařství
Rybolov – chytání ryb na středověkých zámeckých sádkách
Galerie Kinských – výstava mapující historii rodu Kinských, současných majitelů zámku, v obrazech a dobových fotografiích

Otevírací doba:
květen – září  pondělí až neděle: 9 – 18 hodin 
říjen – duben  úterý až neděle: 9 – 17 hodin