Vily bratrů Binkových v Krucemburku

Bila vilaVelká reprezentativní stavba s bílou fasádou zdobí městys Krucemburk na Havlíčkobrodsku. Když pojedete po silnici vedoucí do Hluboké, nemůžete ji minout. Řeč je o více než sto let staré Bílé vile významné rodiny Binkovy, která v Krucemburku vlastnila koželužnu.

Bílá vila, jako dům Ladislava Binka mladšího, měla být původně navrhnuta pražským architektem Václavem Roštlapilem, ale stavět se nakonec začala podle ztracených plánů neznámého stavitele. Díky známosti Ladislavova bratra Josefa Binka s mladým později známým českým architektem Josefem Gočárem, který již v té době pracoval na návrzích tzv. Červené vily, se stavba dočkala ještě změn fasády a interiérů.

Zatímco na Bílé vile, typické svým ozdobným východním průčelím, velkými okny, nebo pískovcovými sloupy, zanechal Gočár spíše částečně otisky své práce, její červená sestra, kterou začal architekt navrhovat v roce 1907, se obecně považuje za jeho první zcela samostatné dílo. Rozlehlý objekt, který začínající architekt navrhoval ještě jako člen ateliéru Jana Kotěry pro druhého z bratrů Josefa Binka, spolumajitele továrny, budoucího Gočárova švagra a známého českého fotografa, měl sloužit ke každodennímu rodinnému životu. Červenou vilu dnes stále užívají potomci Josefa Binka, který zde po znárodnění přežíval v jediné místnosti.

Cervena vila 3