S dětmi krajinou lesů, vod a strání v okolí Radostína

Okolí obce Radostín tvoří husté lesy protkané sítí lesních cest a silniček. Tato krajina je jako dělaná pro kratší rodinný cyklovýlet. Jedna varianta trasy je navíc vhodná i pro menší děti.

Kontakt

CK Santini tour
náměstí Republiky 24
59101 Žďár nad Sázavou 1
region Žďár nad Sázavou
49.461929, 15.965109Mapa
Volné pokoje
  • Radostín
  • rozcestí Pod Kopcem
  • rozcestí Račínský les
  • břehy Nového Rybníka
  • Radostín
Délka trasy: 15 km
Časová náročnost: 1 h
Výchozí místo: Radostín
Cílové místo: Radostín
Značení trasy: modrá, žlutá, zelená
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

Nenáročný cyklookruh vás zavede na Račín, kde uprostřed vesničky objevíte rybník plný leknínů a na jeho břehu velkou sochu raka z dílny Michala Olšiaka.

Popis trasy aneb Kudy vyrazit

Od návesního rybníka v Radostíně, kde dětem padne do oka socha vodníka, se vydejte po cyklotrase č. 16 směrem na Vepřovou. Jen kousek za velkou pravotočivou zatáčkou na chvilku sesedněte z kola a podívejte se k pramenu řeky Doubravy, která tady začíná svoji 88 km dlouhou pouť, která kočí u Kolína v Labi.

Po dalším 1,5 km opusťte cyklotrasu a odbočte vlevo na zelenou turistickou značku, která vás zavede k vepřovským rybníkům, a po překonání silnice dojeďte po zelené až na rozcestí Račínský les. Tady opět zvolte odbočku vlevo a po žluté turistické značce dojeďte do Račína. Ve vesničce na vás čeká na břehu rybníka Jordán velká betonová socha raka od Michala Olšiaka. Tatínkové určitě ocení i nedaleký hotel Leopold s vlastním minipivovarem.

Po občerstvení pokračujte po žluté značce opět do lesů, po překonání lesní cesty se dostanete na parádní lesní asfaltku, ze které nebudete odbočovat a pojedete pořád rovně až k cyklotrase EV4.

Jakmile se dostanete na tuto evropskou cyklotrasu, už ji neopustíte a pojedete pořád po ní až na Velké Dářko. Vaše cesta u rybníka bude odbočovat vlevo, ale nic vám nebude bránit podívat se po hrázi k soše Dařbuchy.

Cyklotrasa EV4 vás zavede do okolí nejzachovalejší části Žďárských vrchů a projedete okolo národní přírodní památky Dářská rašeliniště (na podvalovém chodníčku je zakázána jízda na kole, je zde přikázáno kolo vést).

Poslední část cesty už vede březovou alejí zpátky do Radostína, kde se můžete občerstvit ve vyhlášené restauraci U Šimáka.

Plánujete s sebou vzít děti? Cestu určitě zvládne každý malý cyklista od 7 let, kterému nevadí jízda po cestě s nezpevněným povrchem.

Odlehčená verze trasy pro menší děti

Pro mladší děti s menším kolem je vhodná odlehčená varianta, která se vyhýbá kopcovitému terénu v okolí Račína. Pokud se jí chcete vydat, stačí vystoupat menší kopec nad Radostínem a pak jet jen převážně rovinatým terénem. Prohlédněte si celou mapu odlehčené varianty cyklovýletu.

TIP: Líbila se vám socha raka v Račíně? Udělejte si výlet za dalšími sochami od místního sochaře Michala Olšiaka.

Vybavení

  • Rodiny s dětmi