Výlet do Jihlavských vrchů

Pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje v kopcovité krajině s jehličnatými lesy nabízí hrady, zámky, hraniční kameny, křížky, kapličky, kláštery a kostely.

Kontakt

Turistické informační centrum Městského úřadu Telč
náměstí Zachariáše z Hradce 10
58856 Telč
region Jihlava
49.227020, 15.343909Mapa
  • Horní Dubenky
  • hrad Roštejn
  • zřícenina Janštejn
  • Velký Pařezitý rybník
Délka trasy: 20 km
Časová náročnost: 6 h
Výchozí místo: Horní Dubenky
Cílové místo: Velký Pařezitý rybník, Řásná
Období: léto

Jak se mlelo obilí v Chadimově mlýně  Horní Dubenky
Jako v jiném století se ocitnou návštěvníci Chadimova mlýna v Horních Dubenkách na Jihlavsku v tamní expozici, která ukazuje dobové zařízení. První záznam o mlýně je datován rokem 1508 a rod Chadimů sídlí v Horních Dubenkách už od roku 1644.

Za strašidly a pokladem na hrad  hrad Roštejn
Pohádkový hrad s historií nedobyté pevnosti se ukrývá v temných lesích nedaleko nejvyššího vrcholu Javořice. Je cílem turistů, cyklistů, dětí a také nevěst a ženichů. Zájemci si vyzkouší zdolat i 103 schody na 45 metrů vysokou sedmibokou věž.

Najdi torzo věže uprostřed lesů  zřícenina Janštejn
Podle pověstí pobořil hrad Janštejn poblíž Horních Dubenek na Jihlavsku Jan Žižka. Dnes je zřícenina cílem turistů a v zimě běžkařů. Hrad Janštejn byl bergfritového typu. Jeho štíhlá věž měla v průměru necelých pět metrů a zdi silné dva metry.

Za vodními radovánkami do Řásné  Velký Pařezitý rybník
Poblíž nejvyššího vrcholu Vysočiny Javořice se rozkládá Velkopařezitý rybník, který sbírá čistou vodu z okolních kopců. Jeho okolí je podobné tajze. Byl založený v polovině 16. století pro chov ryb a jako zdroj vody pro město Telč. Má šestadvacet hektarů.

Foto: archiv Vysočina Tourism

Vybavení

  • Rodiny s dětmi