Dobrodružný výlet mezi mohutnými skalisky Žďárských vrchů

Dvacetikilometrová běžkařská trasa zavede lyžaře z Milov ke Čtyřem palicím, Zkamenělému zámku, Milovským a Rybenským Perničkám.

Kontakt

Horácké muzeum a Informační centrum
Vratislavovo náměstí 114
59231 Nové Město na Moravě
region Žďár nad Sázavou
49.666027, 16.087973Mapa
Délka trasy: 20 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: rozcestí Milovský rybník
Cílové místo: rozcestí Nad Pasekami
Značení trasy: zelená značka
Náročnost: 1
Období: Zima
Úprava stopy: rolba
Aktuální informace o stavu trasy: https://lyzovani.nmnm.cz/

Výchozím bodem tohoto výletu je rozcestí Milovský rybník nacházející se nedaleko hotelu Devět skal. Odtud vede zelená značka přes louku ke Svratce, potom kolem chatek k roubenému odpočívadlu až na úpatí skalisek Čtyři palice. Je to skupina skal, jejíž dominantu tvoří 27 metrů vysoký Děvín s volně přístupnou vyhlídkou, 25 metrů vysoká Tvrz a především 33 metrů vysoká Paličatá, známá jako Čtyři palice. Všechny skaliska jsou celoročně velkým lákadlem pro horolezce.

K další přírodní památce Milovským (Velkým) Perničkám můžete dojet po zvlněné cestě. Malebná skupina tří rulových skal s rozsáhlými balvanitými proudy dostala jméno po specifických prohlubních na vrcholech – perničky. Pověsti těmto skalním mísám přisuzují různý původ a účel, jako například že byly vytvořeny člověkem ke kultovním účelům nebo k zapalování strážných ohňů nebo k drcení obilí za třicetileté války.

Třetí zastávkou je přírodní památka Zkamenělý zámek. Rulová skaliska připomínající hradní zříceninu už v 6.–7. století motivovaly naše předky ke stavbě hradiště, ze kterého se dodnes zachovaly části valů a příkopů. Trasa se odsud napojuje směrem na Rybenské Perničky, co jsou poslední rulová skaliska. Dalšími záchytnými body je Pustá Rybná, Březiny a rozcestí Nad Pasekami. Které uzavírají tento okruh.

Foto: archiv Vysočina Tourism, Jaroslav Horák

Vybavení

  • Rodiny s dětmi