Výlet za sto lety Žďárska

Za sto lety Žďárska se vydáme přímo z centra Žďáru nad Sázavou. V dolní části náměstí vás může zaujmout drátěná socha Muže se síťovkou, který si sedá na jednu ze zídek na náměstí Republiky. Dílo Jiřího Plieštika připomíná odkaz žďárského podnikatele Vavřína Krčila, který vynalezl legendární tašku síťovku.

Kontakt

49.562634, 15.939241Mapa
Délka trasy: 22 km
Časová náročnost: 8 h
Výchozí místo: Centrum Žďáru nad Sázavou
Cílové místo: Vysočina Arena Nové Město na Moravě
Náročnost: 1
Období: Léto, Zima

Přímo na náměstí (č. p. 63) stojí Dům u Sternů, kde na začátku 20. století býval nejlépe zásobovaný obchod s potravinami a pražírnou kávy. Architektonicky zajímavý byl i bývalý obchodní dům U Bízů (č. p. 68/10), který byl na konci 30. let 20. století přestavěn z původní secesní podoby na občanskou záložnu v duchu moderny a dodnes slouží jako peněžní ústav.

Z náměstí Nádražní ulicí přijdete k pomníku padlým světové války, po cestě ale narazíte na Dům u Hobzů (č. p. 422), který byl jedním z nejvýstavnějších vilek v ulici s rohovou vížkou a vikýřem. Poslední rekonstrukce však dům zbavila historické i architektonické hodnoty. Po zhruba 200 metrech chůze dojdete do parčíku před křižovatkou ulic Nádražní a Smetanovy ulice, kde se nachází už pětkrát stěhovaný pomník padlým světové války s klečícím slovanským bojovníkem. Ve Žďáře na náměstí Republiky pomník odhalili v říjnu 1921.

Za prohlídku stojí ve Žďáře i mísní sokolovna (Doležalovo náměstí 528), jejíž základní kámen poklepal sám prezident Masaryk, a v její blízkosti stojí dnešní Městské divadlo, původně Národní dům, který Žďárští slavnostně otevřeli v roce 1901 a za I. světové války sloužila budova jako lazaret. Necitlivou přestavbou však divadlo ve 2. polovině 20. století ztratilo svůj tehdejší půvab.

Z centra Žďáru se můžete přesunout k Zámku. Tady období před sto lety připomíná zámecký žďárský pomník v podobě plastiky lva, najdete ho přes silnici – naproti vchodu do zámku. A opět se odpoutáme od období první republiky, ale i dávnější historie má co nabídnout. Na zámku můžete nahlédnout do Muzea nové generace, do místního kláštera a nad zámkem vystoupat na další památku UNESCO – Zelenou horu s poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého.

Další zastávkou může být Nové Město na Moravě, které se pyšní krásným historickým centrem a zároveň je označováno za sochařskou galerii pod širým nebem. Přitom většina soch pochází z dílny novoměstských rodáků. Dům č. p. 11 je spjatý s Vincencem Makovským, který se tady v roce 1900 narodil. Na ojedinělé fasádě je k vidění pamětní deska s umělcovou bustou. O několik kroků dál měl otec Vincence Makovského (č. p. 9) řeznický krámek – dodnes na toto řemeslo odkazuje výzdoba hlavice sloupu v průčelí domu z roku 1922 – znázorňuje řeznické tovaryše při práci.

V horní části Vratislavova náměstí se tyčí Pomník padlým vojínům, který vytvořil sochař Jan Štursa. Inspirací k tomuto dílu byla autentická fotografie z karpatského bojiště. V Novém Městě bylo sousoší odhaleno až po umělcově smrti v roce 1932. Nejvýznamnější socha Nového Města upoutává už z dálky – vlevo v úrovni kostela sv. Kunhuty uvidíte vrcholné protiválečné dílo českého sochařství Raněný. Vznikl na základě frontových zážitků proslulého novoměstského rodáka Jana Štursy. Sádrový originál z roku 1921 je vystaven v Horácké galerii.

Po prohlídce centra města se vydáme po červené značce ke sportovnímu areálu Vysočina Arena. Známý je především závody světového poháru v běhu na lyžích a biatlonu, amatérské sportovce navíc potěší v zimě udržovaná sjezdovka se sedačkovou lanovkou Harusův kopec, desítky kilometrů udržovaných běžkařských tras napříč Novoměstkem a celým Žďárskem, a v létě trasy pro inline bruslaře, kilometry značených turistických i cyklistických tras a v neposlední řadě specializované trasy pro horská kola – tzv. singletracky.

Foto: Jaroslav Loskot, archiv Vysočina Tourism