Kopcovitou krajinou kolem Svratky

Jimramov návštěvníky láká svou starobylostí i možnostmi sportovního vyžití. Speciálně cyklistům pak nabízí 40km okruh vedoucí až do Sněžného a Milov.

Kontakt

Náměstí Jana Karafiáta 39
59242 Jimramov
region Žďár nad Sázavou
49.637188, 16.226318Mapa
Volné pokoje
Délka trasy: 42 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: Jimramov
Cílové místo: Jimramov
Povrch/terén: Lesní a polní cesty, asfalt
Značení trasy: Žlutá, zelená
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

Náš cyklovýlet začíná v Jimramově. Toto nenápadné městečko nedaleko Nového Města na Moravě se může pochlubit celou plejádou slavných rodáků. Byli to například bratři Mrštíkové, Jan Karafiát, Karel Slavíček, M. J. Sychra, František Žemlička, Čeněk Dobiáš nebo Bohuslav Kozák. Seznámit se nejen s nimi, ale i s historií městečka můžete na stálé expozici umístěné v budově Horní školy u sochy sv. Jana Nepomuckého. Než šlápnete do pedálů a vyrazíte na trasu výletu, určitě se sem přijďte podívat.

Popis trasy aneb Kudy vyrazit

Cyklotrasa vede na Nový Jimramov, Jimramovské Paseky a Líšná. Odtud se vydejte přes Buchtův kopec k řece Svratka až do Českých Milov a Milov. Z vesničky Samotín pokračujte do Krátké a pak do Sněžného a Kuklíku. Následuje stoupání do Odrance. Dalšími zastaveními jsou Věcov, Míchov a Jimramovské Pavlovice. Odtud je to už jen kousek zpět do Jimramova.

Kde se cestou zastavit?

-      Ve Sněžné najdete Japonskou zahradu, kterou její majitel buduje už od roku 1996.

-      Navštívit tu můžete také malou Galerii Sněžné. Nabízí sezónní výstavy současných malířů a také prodej soch a výrobků z broušené břidlice.

-      Ve vesničce Krátká stojí statek jako z pohádky. Nese název Dům přírody a ukrývá expozici, která se věnuje místní krajině v průběhu času.