Hluboké rokle Svratecké hornatiny

Cyklisté se mohou projet na jeden zátah k hradu Pernštejn, k zřícenině hradu v Dalečíně, hlubokým údolím Nedvědičky a Bystřice okolo vodní nádrže Vír.

Kontakt

Turistické informační centrum Bystřice nad Pernštejnem
Masarykovo náměstí 1
59301 Bystřice nad Pernštejnem
region Žďár nad Sázavou
49.522945, 16.261467Mapa
Délka trasy: 60 km
Časová náročnost: 6 h
Výchozí místo: Bystřice nad Pernštejnem
Cílové místo: Bystřice nad Pernštejnem
Povrch/terén: Lesní a polní cesty, asfalt
Značení trasy: Modrá
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

Důležitým výchozím bodem ve Svratecké hornatině je Bystřice nad Pernštejnem. Tu lze zvolit i pro následující šedesátikilometrový výlet na kole. Přízvisko nad Pernštejnem získala Bystřice až mezi dvěma světovými válkami. Turisty láká na architektonické památky, jako například farní kostel sv. Vavřince. Cyklisté se na začátku budou držet modré značky na Bratrušín a dále Věchnov k zarostlému vrcholu Babylon. Pak následuje klesání přes Kovářovou do Nedvědice.

Pak už následuje hrad Pernštejn, který k nejrozsáhlejším a nejzachovalejším hradům u nás. Za husitských válek a v době Jiřího z Poděbrad byl jedním z nejvýznamnějších husitských hradů na Moravě. Vznikl jako typický ostrožný hrad s mohutnou břitovou věží, hradním palácem na rulové skále, nádvořím a kaplí. Postupem času byl hrad stále rozšiřován o další věže a jádro bylo uzavřeno hradbami. Účinný obranný systém činil z hradu nedobytnou pevnost.

Cesta pak vede do údolí Nedvědičky do Rožné a Dolní Rožínky. Odtud se cyklisté vydají do vesničky Rozsochy a na rozcestí Domanínský rybník, kde se napojí na žlutou značku do Bohuňova, Velké Janovice až do Dalečína. Vodní nádrž Vír je odsud třináct kilometrů a zpět do Bystřice asi osm.