Hluboké rokle Svratecké hornatiny

Tato 60km cyklotrasa nabízí hned několik zajímavých zastávek: Gotický hrad Pernštejn, mohutnou zříceninu hradu v Dalečíně, hluboká údolí řek Nedvědičky a Bystřice i vodní nádrž Vír.

Kontakt

Turistické informační centrum Bystřice nad Pernštejnem
Masarykovo náměstí 1
59301 Bystřice nad Pernštejnem
region Žďár nad Sázavou
49.522945, 16.261467Mapa
Volné pokoje
Délka trasy: 60 km
Časová náročnost: 6 h
Výchozí místo: Bystřice nad Pernštejnem
Cílové místo: Bystřice nad Pernštejnem
Povrch/terén: Lesní a polní cesty, asfalt
Značení trasy: Modrá
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

Popis trasy aneb Kudy vyrazit

Výchozím bodem našeho výletu je město Bystřice nad Pernštejnem, které najdete v srdci Svratecké hornatiny. Přízvisko „nad Pernštejnem“ získala Bystřice až mezi dvěma světovými válkami. Turisty láká na architektonické památky, jakou je například farní kostel sv. Vavřince.

Při prvních šlápnutích do pedálů na začátku trasy se držte modré značky na Bratrušín a dále Věchnov k zarostlému vrcholu Babylon. Pak následuje klesání přes Kovářovou do Nedvědice.

Na následujících metrech vás čeká hrad Pernštejn, který patří k nejrozsáhlejším a nejzachovalejším hradům u nás. Za husitských válek a v době Jiřího z Poděbrad byl jedním z nejvýznamnějších husitských hradů na Moravě. Vznikl jako typický ostrožný hrad s mohutnou břitovou věží, hradním palácem na rulové skále, nádvořím a kaplí. Postupem času byl hrad rozšířen o další věže a jádro bylo uzavřeno hradbami. Účinný obranný systém činil z hradu nedobytnou pevnost.

Další cesta pak vede do údolí říčky Nedvědičky, do Rožné a Dolní Rožínky. Odtud se vydejte do vesničky Rozsochy a na rozcestí Domanínský rybník, kde se napojíte na žlutou značku do Bohuňova, Velké Janovice až do Dalečína. Vodní nádrž Vír je odsud 13 km a zpět do Bystřice asi 8 km.

TIP: Ferraty u vodní nádrže Vír

Podívejte se, jaké sporty můžete vyzkoušet v okolí vodní nádrže Vír. Na své si přijdou zejména ti, kteří rádi zkouší nové věci a nebojí se adrenalinu.