Cyklovýlet z Třebíče přes rozhlednu, vinici a zpět

Historické město Třebíč, nedaleký hrad Sádek ze 13. století, vinařské centrum a krásná krajina. To jsou lákadla pro cyklisty, kteří se vydají na tento okruh dlouhý 46 kilometrů.

Kontakt

Turistické informační centrum - Národní dům
Karlovo náměstí 47
region Třebíč
Volné pokoje
Délka trasy: 46,8 km
Časová náročnost: 3,5 h
Výchozí místo: Třebíč - Karlovo náměstí
Cílové místo: Třebíč - Karlovo náměstí

Okruh, který začíná i končí v Třebíči, vám zabere přibližně 3,5 hodiny. Spolu se zajímavými zastávkami a pauzou na oběd na něm strávíte příjemné dopoledne a odpoledne. Večer pak můžete věnovat třeba nějaké třebíčské kulturní akci.

Ať už si centrum Třebíče necháte na konec cesty, nebo ho navštívíte hned na začátku, určitě prozkoumejte:

  • Starobylé židovské město známé křivolakými uličkami a původní zástavbou. Jedná se o jediné židovské místo mimo Izrael, které je zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.
  • Bazilikusvatého Prokopa
  • Zámek, dříve benediktinský klášter, ve kterém sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč
  • Karlovo náměstí, druhé největší náměstí v České republice
Popis trasy aneb Kudy vyrazit

Z Třebíče vyjeďte z náměstí směrem k autobusovému nádraží a napojte se na cyklostezku z Jihlavy přes Třebíč do Raabsu. Cyklostezka vás zavede do Libušina údolí, přes rozcestí Terůvky a zahrádkářskou osadu až do vesničky Slavice. Dále pak na Pekelný kopec, kde můžete navštívit 26,5 metrů vysokou rozhlednu, ze které je při dobrém počasí vidět vrcholky Alp.

V Kojeticích pak odbočte na žlutou značku a vystoupejte k rozcestí Sádek – zámek. Zdi zámku zažily husitské války, obležení Švédy i vzpoury šlechty. Svou nynější podobu Sádek získal přestavbou po požáru koncem 17. století, kdy se změnil z hradu na zámek.

TIP: V Kojeticích na vás čeká také úžasná atmosféra moravských vinic. V místním vinařství si můžete zakoupit parádní suvenýr z výletu v podobě oblíbeného vína.

Od zámku pokračujte po žluté do údolí řeky Rokytné a pak k vrchu Horní hora. Po kamenité stezce sjeďte na jinou cyklotrasu vedoucí do Rokytnice nad Rokytnou a překonejte kopec do Markvartic a Chlístova. Přes Pokojovice dojedete do vísky Loudilka a dále do městysu Okříšky. Odtud se vydáte po cyklostezce č. 26 kolem řeky Jihlavy zpět do Třebíče.

Foto: archiv Vysočina Tourism, Vladimír Kunc, visittrebic.eu