Jimramov a jeho okolí

Během dvanáctikilometrového výletu navštívíte zachovalé historické centrum Jimramova, zříceninu hradu Štarkova a vrchol Prosičku.

Kontakt

Turistické informační centrum Bystřice nad Pernštejnem
Masarykovo náměstí 1
59301 Bystřice nad Pernštejnem
region Žďár nad Sázavou
49.522945, 16.261467Mapa
Volné pokoje
  • 1.Jimramov
  • 2.Na Louži
  • 3.Zřícenina hradu Štarkov
  • 4.Javorek
  • 5.Prosíčka
  • 6.Jimramov
Délka trasy: 12 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: Jimramov
Cílové místo: Jimramov
Značení trasy: červená a modrá značka
Období: léto

Výchozím bodem je městečko Jimramov. Odtud se vydáte po červené značce směrem Na louži 3 kilometry vzdálenou a Štarkov – zřícenina dalších šest kilometrů.

Z Jimramova vás povede červená značka podél řeky Fryšávky dále po polní cestě k lesní studánce a kapličce. Pak mírně klesáte k horské zemědělské osadě a rozcestníku Na Louži. Za jeden kilometr budete u zříceniny Štarkov, kde se nachází malé skalní město a v něm zbytky loupežnického hradu Skály, který byl postaven na rulových skaliskách. Jsou tady mohutné věžovité skalní bloky o výšce až dvacet metrů oddělené dvěma soutěskami o šířce dva až tři metry a délce patnáct metrů.

Modrá značka vás povede prudkým klesáním po balvanech a suti v hustém porostu, ale odměnou je malebná vesnička Javorek. Pak přijde opět stoupání a vyvrcholením tohoto úseku je výstup pomocí ocelového lana a žebříků na skalnatý vrchol Prosíčka. Ten za pěkného počasí nabízí pěkný kruhový výhled do celého okolí. Cesta zpátky do Jimramova klesá tři kilometry.

Foto: archiv Vysočina Tourism, Jakub Čermák, Jaroslav Horák