Jimramov a jeho okolí

Během jedenáctikilometrového výletu navštívíte zachovalé historické centrum Jimramova, zříceninu hradu Štarkova a vrchol Prosičku.

Kontakt

Turistické informační centrum Bystřice nad Pernštejnem
Masarykovo náměstí 1
59301 Bystřice nad Pernštejnem
region Žďár nad Sázavou
49.522945, 16.261467Mapa
Volné pokoje
  • Jimramov (0 km)
  • Na Louži (3,3 km)
  • Štarkov (5,5 km)
  • Javorek (6,7 km)
  • Prosíčka (9 km)
  • Jimramov (11,5 km)
Délka trasy: 11,5 km
Časová náročnost: 2,5 h
Převýšení: 200 m
Výchozí místo: Jimramov
Cílové místo: Jimramov
Značení trasy: červená a modrá značka
Období: léto

Výchozím bodem je městečko Jimramov. Odtud se vydáte po červené značce směrem Na louži 3,5 kilometru vzdálenou a Štarkov – zřícenina dalších šest kilometrů.

Z Jimramova vás povede červená značka podél řeky Fryšávky dále po polní cestě k lesní studánce a kapličce. Pak mírně klesáte k horské zemědělské osadě a rozcestníku Na Louži. Za jeden kilometr budete u zříceniny Štarkov, kde se nachází malé skalní město a v něm zbytky loupežnického hradu Skály, který byl postaven na rulových skaliskách. Jsou tady mohutné věžovité skalní bloky o výšce až dvacet metrů oddělené dvěma soutěskami o šířce dva až tři metry a délce patnáct metrů.

Modrá značka vás povede prudkým klesáním po balvanech a suti v hustém porostu, ale odměnou je malebná vesnička Javorek. Pak přijde opět stoupání a vyvrcholením tohoto úseku je výstup pomocí ocelového lana a žebříků na skalnatý vrchol Prosíčka. Ten za pěkného počasí nabízí pěkný kruhový výhled do celého okolí. Cesta zpátky do Jimramova klesá tři kilometry.

Foto: archiv Vysočina Tourism, Jakub Čermák, Jaroslav Horák