Zámky, kostely, kapličky a další zajímavosti v Želivské pahorkatině

Mírně kopcovitá krajina plná lesů, luk a rybníčků je protkána hustou sítí cest a silniček, které spojují malebná městečka s historickými stavbami.

Kontakt
Masarykovo náměstí 10
39301 Pelhřimov
region Pelhřimov
49.431335, 15.223357Mapa
  • Želiv
  • údolí Trnavy
  • Želiv
Délka trasy: 40 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: Želiv
Cílové místo: Želiv
Povrch/terén: lesní a polní cesty, asfalt
Náročnost: 2
Období: Léto
Typ kola: horské, trekové

Čtyřicetikilometrový cyklistický výlet začíná v městečku Želiv směrem do Křelovic a Košetic. Jedním z cílů cest je hřbitov a barokní kaple sv. Anny obklopený mohutnými stromy. Od ní se dají do Vyklanic, kde je rekonstruovaný barokní zámek a kostel sv. Jana Nepomuckého. Silnice směrem do Pacova zavede cyklisty do Útěchovic, Velké Chýžky a pak po vedlejších cestách až do údolí Trnavy.

Potom přijde stoupání do Samšína a zase sjezd do údolí Kejtovského potoka a do vesničky Přáslavice. Tam odbočí vpravo do Hořepníku, který je postavený na obou březích Trnavy s pěkným náměstím a dominantním kostelem Nejsvětější Trojice. Další zastávkou je obec Rovná, ze které vede polní cesta do Červené Řečice a dál k rekreačnímu středisku Pod Čertovkou. Ve městě si lze prohlédnout zajímavý gotický hrad přestavěný v letech 1555-77 na renesanční zámek. Pak už stačí dojet nad vodní nádrží Želiv do výchozího bodu.

Foto: archiv Vysočina Tourism, Vladimír Kunc, Jaroslav Loskot