Do Bystřice za poznáním

Bystřice nad Pernštejnem nabízí spoustu různých volnočasových možností a skvělé cyklotrasy k nim rozhodně patří. Pokud hledáte zajímavou kratší projížďku vhodnou i pro děti, bude pro vás tento 2,5hodinový okruh ideální.

Kontakt

Volné pokoje
Délka trasy: 22,4 km
Časová náročnost: 2,5 h
Výchozí místo: Bystřice nad Pernštejnem
Cílové místo: Bystřice nad Pernštejnem
Značení trasy: červená, žlutá
Období: léto

Na mapce níže uvidíte celý okruh jako na dlani. Začít můžete odkudkoli, ale díky dobrému zázemí, dostupnosti a možnosti ubytování, je ideální právě Bystřice nad Pernštejnem.

Než pořádně šlápnete do pedálů, jeďte se nejdřív podívat na raně gotický kostel sv. Vavřince v dolní části bystřického náměstí. Jen kousek vlevo od kostela pak navštivte muzeum s vlastivědnou, historickou a hornickou expozicí –⁠ nachází se ve staré radnici.

Z náměstí se vydejte dolů směrem k řece Bystřici na dálkovou cyklotrasu EuroVelo 4. U domu dětí a mládeže odbočte doprava na Cibulkovu ulici.

Po necelém kilometru odbočte vlevo na červenou turistickou značku, cestou do prudkého kopce minete pohádkovou alej, deset dřevěných pohádkových bytostí umístěných mezi stromy, nebo park miniatur – zhruba 30 modelů hradů, klášterů a jiných památek z dob největšího rozkvětu 14. a 15. století.

Pokračujte kolem Centra Eden, kde si můžete prohlédnout skanzen Horácké vesnice nebo ekopavilon. Centrum nabízí seznámení s lidovými řemesly a ekologií interaktivní a zábavnou formou, ze které budou nadšení dospělí i děti.

U železniční stanice opusťte červené turistické značení a cyklostezkou se vydejte podél kolejí a letiště k silnici za obec Domanínek, kde odbočte vlevo na cyklotrasu EuroVelo 4. Ta vás zavede nahoru k parkovišti u Domanínského rybníku. Tady překročte silnici I/19 a sjeďte k rybníku, kde se můžete občerstvit a v létě i vykoupat.

Po žluté turistické trase pokračujte směrem do Bohuňova na rozcestí Pletenice. Odbočte doprava na zelené turistické značení, přejeďte obec Písečné až do Vítochova. Nad obcí se tyčí raně gotický kamenný kostel s románskými prvky, odkud je krásný výhled do údolí řeky Svratky. Ve Vítochově se napojte na cyklotrasu 5180 vedoucí zpět do Bystřice nad Pernštejnem.

TIP: Netlačí vás čas a máte náladu na malou zajížďku? Přibližně kilometr před koncem trasy můžete krátce odbočit na rozhlednu Karasín, která nabízí neobvyklou architekturu, úžasný pohled do krajiny a také vnitřní posezení.

Vybavení

  • Rodiny s dětmi