Žákova hora a Devět skal

Dvacetikilometrový dlouhý výlet, během kterého lze postupně navštívit nejkrásnější skály v nejvyšší položené části Vysočiny: Malínskou skálu, Lisovskou skálu, Devět skal a na samý závěr NPR Žákova hora a do Fryšavy pod Žákovou horou.

Kontakt

Turistické informační centrum Žďár nad Sázavou
nám. Republiky 294/24
59101 Žďár nad Sázavou 1
region Žďár nad Sázavou
49.561443, 16.074183Mapa
Volné pokoje
  • 1. Hotel Devět skal (0 km)
  • 2.Dráteničky (2,2 km)
  • 3.Malinská skála (3,4 km)
  • 4.Lissovská skála (6,1 km)
  • 5.Devět skal (7,9 km)
  • 6. Žákova hora (11,9 km)
  • 7.Fryšavský kopec (15,1 km)
  • 8.Fryšava pod Žákovou horou (18,9 km)
Délka trasy: 18,9 km
Časová náročnost: 5:49 h
Převýšení: 222 m
Výchozí místo: Hotel Devět Skal
Cílové místo: Fryšava pod Žákovou horou
Značení trasy: Zelená a červená
Období: léto, zima

Výlet začíná u hotelu Devět skal u Milovského rybníka. Dále pokračuje po zelené k rozcestí Pod Dráteníčky a po červené stoupáním až do sedla pod Malínskou skálou. Po prohlídce tří mohutných rulových skal vede cesta dál po červené přes Lisovskou skálu k Devíti skalám - (836 m) je nejvyššímu vrcholu Žďárských vrchů. Tady je pěkný výhled na krajinu i skalní labyrint. Název Devět skal je odvozen od devíti skalních útvarů roztroušených v okruhu 1 kilometru, které tvoří seskupení typu skalního města.

Jako jednu z posledních skalních osmistovek této nejvyšší části Vysočiny je i Žákova hora a zároveň její stejnojmenná rezervace s pralesem. Jméno vrchu je odvozeno od pověsti o žácích, chovancích žďárského kláštera, kteří v hvozdnaté samotě hory zabloudili a už se nevrátili. Tato rezervace chrání výjimečně zachovalý segment přirozených pralesovitých lesních společenstev. V širším okolí se nalézají pomníčky připomínající partyzánský odboj za druhé světové války.

Poslední 2,5 km trasy vede po zeleném turistickém značení přes Fryšavský kopec do obce Fryšava pod Žákovou horou. Na návsi můžeme vidět řadu malebných domků reprezentujících tradiční lidovou architekturu.

foto: Miloš Neuman