Křížem krážem Žďárskými vrchy

Příznivcům cykloturistiky na Vysočině připravila Správa CHKO Žďarské vrchy tři okruhy naučné cyklotrasy s celkem 22 zastávkami v místech s přírodními a kulturními zajímavostmi.

Kontakt

Délka trasy: 37,5 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: Jimramov
Cílové místo: Jimramov
Povrch/terén: Silnice III. tř., asfalt, cyklostezky, lesní a polní cesty
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

Výchozím bodem Novoměstského okruhu je Vysočina Arena, Žďárského okruhu odpočinkový areál u Pilské nádrže a Svratecko-hlineckého okruhu náměstí 9. května ve Svratce nebo Betlém v Hlinsku.

V informačních centrech a sídle Správy CHKO Žďárské vrchy je zdarma k dispozici průvodce s podrobnou turistickou mapou. Protože každý z okruhů je relativně velmi dlouhý, pro tip na výlet si vybereme modifikovanou trasu Novoměstského okruhu tak, abychom navštívili nejtypičtější místa nejmalebnějšího koutu Žďárských vrchů – Sněžné, Milovy, Krátká, Blatiny, Samotín, Věcov, Daňkovice a konečně Jimramov jako synonyma krás Vysočiny. Pojďme se toulat od kraje Broučků po kraj pod Čtyřmi palicemi.

Jimramovsko je nejvýchodnější částí Novoměstska, kde se svět lesů a hor Žďárských vrchů láme do hlubokého údolí řeky Svratky. Malebný historický městys na česko-moravské hranici s pověstí „českého Meranu“ je kolébkou nebo působištěm až pozoruhodného množství osobností uměleckého i vědeckého světa.

Najdeme zde rodný dům dramatiků a spisovatelů bratří Mrštíků nebo neméně slavného Jana Karafiáta, autora legendárních Broučků. Na dovolenou sem zajížděl zakladatel Klubu českých turistů dr. Guth-Jarkovský, a tak bychom mohli pokračovat. Slavným rodákům zřídil městys v bývalé škole Síň rodáků, která připomíná především dílo Jana Karafiáta a nabízí expozici o životě na Vysočině.

Protože Jimramov leží v údolí řeky, první cesta bude znamenat vystoupání do strmých okolních kopců. Mírně frekventovaná silnice na Nové Město na Moravě nás vyvede nad městys. Ale od vyhlídky se pustíme dále polní cestou směr Jimramovské Pavlovice.

Malebná obec s roubenými stavbami otevře naši cestu světem starobylých pasekářských vesnic, kterými je tato část Žďárských vrchů přímo posázena. Další kapky potu vypotíme při strmém stoupání do Míchova, kde se otevírá překrásný rozhled do krajiny, a zchladí nás sjezd do farmářského Věcova.

Zužující se klikaté asfaltky nás vedou do Odrance, pravého ráje roubenek a drsně krásné romantiky Vysočiny. Stále se držíme cyklistického značení, abychom nezabloudili v síti větvících se pasekářských asfaltek, a přes romantický Kuklík s osadami Balkán nebo Bořina dospějeme na silnici ve Vříšti. Přijde vhod občerstvení v místních hospůdkách, protože před námi je centrum regionu Sněžné.

Hotel Záložna proslavený v minulosti návštěvami slavných osobností už má svou dobu za sebou, Sněžné je ale místem, kde se nyní rodí spousta unikátních regionálních produktů – bylinkových čajů, sirupů, marmelád nebo perníků. Silnice nás vede do nedalekého „živého skanzenu“, do vesnice Krátká, památkové rezervace selských stavení.

Odtud vyšlápneme na nejvyšší bod naší trasy nad neméně romantickým Samotínem v samém srdci žďárských lesů, abychom kolem populárního cyklistického občerstvení U Kolouška navštívili další legendární osadu Blatiny. Horolezecká základna dobyvatelů skal na okolních vrcholcích proslula v poslední době i místní pražírnou kávy Hofr, kterou můžeme vychutnat hned v sousední kavárně u buchet z kachlové pece.

Z romantiky „starých časů“ se do moderní současnosti vrátíme v turistické osadě Milovy s množstvím moderních hotelových resortů i kempu u známého rybníka. Pod masivem hory Čtyři palice se vydáme na českou stranu překročením řeky Svratky, která tu tvoří hranici zemí i Pardubického kraje, kam dospějeme přes České Milovy až do Březiny.

Návštěva penzionu Na Bělisku udělá radost zejména dětem, protože v sousedství objeví Kukyho les se stezkou inspirovanou známým dětským filmem. U samoty Kučerův mlýn pak opustíme cyklistické značení a přes česko-moravskou hranici se vrátíme směrem na Krásné do Kraje Vysočina.

Výšlap do Daňkovic na úbočí Buchtova kopce stojí za námahu odměněnou rozhledy do krajiny a skvělým jídlem v proslulém Selském dvoře. Pro návrat do Jimramova doporučujeme cestu přes vesničku Javorek, odkud se můžeme pustit více terénní lesní cestou úbočím vrcholu Prosička.

Pohodlnější cyklisté zvolí ke sjezdu do údolí Svratky silniční trasu přes Jimramovské Paseky. Obě se nicméně setkají znovu u zámku v Jimramově, v cíli našeho výletu.

Foto: archiv Vysočina Tourism, Petr Lemberk, Jakub Čermák, Stanislav Bárta

Vybavení

  • Rodiny s dětmi