Nejkrásnější místa Žďárských vrchů na kole

Milovníkům cyklovýletů připravila Správa CHKO Žďárské vrchy tři naučné cyklotrasy s celkem 22 zastávkami v místech s přírodními a kulturními zajímavostmi. My jsme vybrali nejzajímavější okruh a vylepšili ho tak, abyste během jednoho dne navštívili nejkrásnější místa Žďárských vrchů.

Kontakt

Volné pokoje
Délka trasy: 37,5 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: Jimramov
Cílové místo: Jimramov
Povrch/terén: Silnice III. tř., asfalt, cyklostezky, lesní a polní cesty
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

TIP: V informačních centrech a sídle Správy CHKO Žďárské vrchy je zdarma k dispozici průvodce s podrobnou turistickou mapou všech tří tras. Jen pro zajímavost – výchozím bodem Žďárského okruhu je odpočinkový areál u Pilské nádrže a začátkem Svratecko-hlineckého okruhu je náměstí 9. května ve Svratce nebo Betlém v Hlinsku.

Teď už ale zpět k našemu vylepšenému Novoměstskému okruhu se startem u Vysočina Arena.

Popis trasy aneb Kudy vyrazit

Protože každý z okruhů je relativně velmi dlouhý, pro tip na výlet si vybereme modifikovanou trasu Novoměstského okruhu tak, abyste navštívili nejtypičtější a nejkrásnější místa nejmalebnějšího koutu Žďárských vrchů – Sněžné, Milovy, Krátká, Blatiny, Samotín, Věcov, Daňkovice a konečně Jimramov. Pojďme se toulat od kraje Broučků po kraj pod Čtyřmi palicemi.

Jimramovsko je nejvýchodnější částí Novoměstska, kde se svět lesů a hor Žďárských vrchů láme do hlubokého údolí řeky Svratky. Malebný historický městys na česko-moravské hranici s pověstí „českého Meranu“ je kolébkou nebo působištěm až pozoruhodného množství osobností uměleckého i vědeckého světa.

Najdeme zde rodný dům dramatiků a spisovatelů bratří Mrštíků nebo neméně slavného Jana Karafiáta, autora legendárních Broučků. Na dovolenou sem zajížděl zakladatel Klubu českých turistů dr. Guth-Jarkovský, a tak bychom mohli pokračovat. Slavným rodákům zřídil městys v bývalé škole Síň rodáků, která připomíná především dílo Jana Karafiáta a nabízí expozici o životě na Vysočině.

Protože Jimramov leží v údolí řeky, první cesta bude znamenat vystoupání do strmých okolních kopců. Mírně frekventovaná silnice na Nové Město na Moravě vás vyvede nad městys. Ale od vyhlídky se pustíte dále polní cestou směr Jimramovské Pavlovice.

Malebná obec s roubenými stavbami otevře vaši cestu světem starobylých pasekářských vesnic, kterými je tato část Žďárských vrchů přímo posázena. Další kapky potu vypotíte při strmém stoupání do Míchova, kde se otevírá překrásný rozhled do krajiny, a zchladí vás sjezd do farmářského Věcova.

Zužující se klikaté asfaltky vás zavedou do Odrance, pravého ráje roubenek a drsně krásné romantiky Vysočiny. Stále se držte cyklistického značení, abyste nezabloudili v síti větvících se pasekářských asfaltek, a přes romantický Kuklík s osadami Balkán nebo Bořina dospějete na silnici ve Vříšti. Přijde vhod občerstvení v místních hospůdkách, protože před vámi je centrum regionu Sněžné.

Hotel Záložna proslavený v minulosti návštěvami slavných osobností už má svou dobu za sebou, Sněžné je ale místem, kde se nyní rodí spousta unikátních regionálních produktů – bylinkových čajů, sirupů, marmelád nebo perníků. Silnice vás zavede do nedalekého „živého skanzenu“, do vesnice Krátká, památkové rezervace selských stavení.

Odtud vyšlápnete na nejvyšší bod trasy nad neméně romantickým Samotínem v samém srdci žďárských lesů, abyste kolem populárního cyklistického občerstvení U Kolouška navštívili další legendární osadu Blatiny. Horolezecká základna dobyvatelů skal na okolních vrcholcích proslula v poslední době i místní pražírnou kávy Hofr, kterou můžete vychutnat hned v sousední kavárně u buchet z kachlové pece.

Z romantiky „starých časů“ se do moderní současnosti vrátíte v turistické osadě Milovy s množstvím moderních hotelových resortů i kempu u známého rybníka. Pod masivem hory Čtyři palice se vydejte na českou stranu překročením řeky Svratky, která tu tvoří hranici zemí i Pardubického kraje, kam dospějete přes České Milovy až do Březiny.

Návštěva penzionu Na Bělisku udělá radost zejména dětem, protože v sousedství objeví Kukyho les se stezkou inspirovanou známým dětským filmem. U samoty Kučerův mlýn pak opustíte cyklistické značení a přes česko-moravskou hranici se vrátíte směrem na Krásné do Kraje Vysočina.

Výšlap do Daňkovic na úbočí Buchtova kopce stojí za námahu odměněnou rozhledy do krajiny a skvělým jídlem v proslulém Selském dvoře. Pro návrat do Jimramova doporučujeme cestu přes vesničku Javorek, odkud se můžete pustit více terénní lesní cestou úbočím vrcholu Prosička.

Pohodlnější cyklisté zvolí ke sjezdu do údolí Svratky silniční trasu přes Jimramovské Paseky. Obě se nicméně setkají znovu u zámku v Jimramově, v cíli našeho výletu.

Foto: archiv Vysočina Tourism, Petr Lemberk, Jakub Čermák, Stanislav Bárta

Vybavení

  • Rodiny s dětmi