Srdcem Vysočiny: Bítěšské hory a Černý les

Poznejte srdce Vysočiny ze sedla kola. Křižanovská vrchovina se zalesněnými hřbety, širokými poli i hlubokými říčními údolími vám učaruje.

Kontakt

Volné pokoje
Délka trasy: 43,5 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: Radešín
Cílové místo: Radešín
Povrch/terén: Silnice III. tř., asfalt, cyklostezky, lesní a polní cesty
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

Toulejte se krajem lesů a rybníků Bítešských hor. Připravili jsme pro vás výlet, na kterém budete obdivovat desítky mravenišť, majestát lesních velikánů, malebné osady i malé potůčky. Cestou můžete ochutnat domácí preclíky, farmářskou kuchyni nebo pivo z minipivovaru.

Proč zvolit tuto trasu?

Okolí prastarého Křižanova je tichý kout vysoko vyzvednutý nad povodí řek. Kam oko dohlédne, všude čekají zrcadla rybničních ploch v borových a smrkových lesích. Pokud máte náladu na půldenní klidnější trasu dál od center dění, stáhněte si mapku níže a můžete vyrazit!

Popis trasy aneb Kudy vyrazit

Zvolit start a cíl na trase, která neprotíná žádné významné centrum, znamená najít nejlepší hospodu v kraji. Tento okruh začíná a končí v Radešíně, někdejším opatském centru. Nechybí zde příjemný hotel, dobrá restaurace ani domácí minipivovar. Z malebné vísky vyrazte nejprve silniční trasou směr Bobrůvka, kde vás infotabule místní naučné stezky upozorní na malebný raně gotický kostel.

Po cyklotrase 5243 pak dojedete do neméně malebného Pikárce. Cyklostezka na Moravec vás povede ještě kousek kolem silnice, ale v polovině vzdálenosti mezi vesnicemi ji s velkou opatrností překonáte. Další trasa bude po luxusním novém asfaltu silničky směrem do Radkova. Tichá náves s velkým rybníkem a novým kostelíkem působí poeticky. Na dolním konci vsi stávala dříve tvrz na ochranu Libické stezky.

Vydejte se přes sousední Radkovičky vstříc hradbě Černého lesa. Průjezd hvozdu vás vyvede do nejkrásnější silniční aleje na Vysočině, která zdobí hřebenovou silnici u osady Krčma. Odtud je to jen kousek na farmu Vařejkův dvůr v Meziboří, kam uhnete z hřebenové silnice po trase 5235 k malebnému dlouhému Mezibořskému rybníku. Následuje údolí potoka Libochůvky. Okolo meandrujícího toku přijedete v Dolní Libochové na hráz dalšího krásného rybníka.

Do pohodové cykloturistiky teď zapojíte trochu té horské. Trasa vás dovedla už na úpatí Bítešských hor, takže vás čeká výstup až na temeno Svaté hory. Zanikající, a přesto používaná lesní silnice s horším povrchem vás vyvede do Nové Vsi. Následuje Heřmanov, nejmalebnější česká vesnice roku 2017.

Stále se zvedající trasa vás povede okolo naleziště heřmanovských koulí do lesních komplexů Svatá. Lesní cyklorozcestí u zaniklého hrádku Rohy vás pak nasměruje k vlastnímu vrcholu po trase 5243. Lesní asfaltkou dorazíte na křižovatku pod vrcholem. Na vrchol samotný vede červená turistická cesta. Nedaleko rozcestí také najdete pramen Bílého potoka. Pak vás čeká krásný sjezd lesnickými asfaltkami směr údolí Libochůvky. Silnička vás „vyplivne“ až na náves v Bojanově, o kousek dál pak dorazíte do Horní Libochové.

Střed obce zdobí moderní elegantní architektura nového kostela sv. Ludmily. Dejte se alejí směrem zpátky na Pikárec. Malebnou cyklostezku opustíte v půli kopce, abyste se vydali ke starým osadám Dolní a Horní Hlíny. Klikatící se asfaltka vás za Horními Hlínami pustí na lesní cestu a tou vstoupíte do souvislých lesů, které máte do cíle ještě před sebou. Po 1 km se ocitnete na kritickém místě, kde je třeba překřížit v lesním úseku frekventovanou silnici se špatným rozhledem.

Po 100 m ze silnice opět uhnete v zatáčce do lesa a napojíte se na lesní cestu, kudy zakrátko přijedete na luxusní lesní „dálnici“. Ta pro vás bude přestavovat dalších bezmála 6 km jízdy hlubokými lesy. Můžete obdivovat a počítat desítky mravenišť, jimiž se toto lesní království vyznačuje. Nedaleko Bobrůvky uhnete k blízkému stanovišti naučné stezky právě u největšího z nich. Na konci lesní túry můžete buď sjet zpátky na silnici do Radešína, nebo se nechat vést značením po lesních cestách a dospět do cíle okolo Pivovarského rybníku a zámku.

Vybavení

  • Rodiny s dětmi