Farmářské stezky od Hrotovic po Jaroměřice: Slunce v plodech Vysočiny

Užijte si venkovské toulání po zemědělské oblasti jižní části Vysočiny. Tento cyklovýlet udělá radost všem, kteří chtějí poznat skvělé lokální suroviny a ochutnat, co vyrostlo u nás v kraji.

Kontakt

region Třebíč
Volné pokoje
Délka trasy: 40 km
Časová náročnost: 3,5 h
Výchozí místo: Hrotovice
Cílové místo: Hrotovice
Povrch/terén: Silnice III. tř., asfalt, cyklostezky, lesní a polní cesty
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

Vyrazte přímo tam, kde všechno roste, zraje, chová se, zpracovává a připravuje. Cesta jídla „od vidlí na vidličku“ je na Vysočině vidět na každém kroku.

Nakoukněte do kuchyně farmářům, kteří dovedou proměnit svou dřinu v lahodný výsledek. Čeká vás mléko, med, maso, zelenina a taky pivo. Ke kultuře několik malých vesnických muzeí a pro chládek v polní krajině i lesní úseky s malinami a ostružinami. Pro fajnšmekry rovněž kus nové cyklostezky a jeden luxusní wellness hotel na zámku navrch. Vzhůru na ochutnávky!

Popis trasy aneb Kudy vyrazit

Na trasu farmářskými stezkami Vysočiny vyrazte z parkoviště v centru Hrotovic. Na začátku 90. let nejmladší město, které tento status získalo, řídí městský úřad ze zdejšího zámku a je centrem malého regionu mezi Jihlavkou a Rokytnou. První zastávky, včelí farmy Kurtin v sousedních Račicích, dosáhneme oklikou, protože hlavní silnice č. 152 je pro hustou dopravu cyklistům nepřátelská.

Z města vyrazte po cyklotrase č. 401 a po 2 km uhněte vlevo polní cestou do Račic. Starobyle vyhlížející obec má na okraji zmíněnou farmu, ke které se dostanete opatrně po chodníku okolo hlavní silnice. Z malého medového království si to namiřte napříč regionem za farmáři na Jaroměřicku. Přes Odunec a Zárubice došlapete k lesnímu komplexu Na Skalném. Nejvyšší hora okolí ukrývá svět lesního ticha a klidu, což je v kontrastu k polní krajině zajímavá změna.

Celý masiv hory můžete objet po příjemné lesní asfaltce, až se ocitnete u tajemně vyhlížející vily Ostrý dvůr. Polní cestou od Horního dvora dorazíte do Příložan. V domě č. 8 na vás čeká soukromé Rolnické muzeum se sbírkou starého zemědělského náčiní. A naproti přes návesní rybníček máte k dispozici farmářskou prodejnu a hospodu na farmě.

Starou úvozovou polní cestou pak vyrazte do Boňova. Nenápadná vesnička překvapí malebným rázem i zachovanou venkovskou architekturou, díky které je vesnickou památkovou zónou. Štíty stavení, vejminky, vjezdy a ohradní zdi vytváří téměř kolorit jihočeského venkova. Po silnici pak přijedete do neméně malebných Ratibořic. Hned krajní Dvůr Ratibořice 1 je proslulá kozí farma s produkcí mléka a mléčných výrobků, ale i službami agroturistiky.

Na druhém konci obce potkáte ještě králičí farmu. A tak už jen malebná náves dokresluje obraz téměř historicky věrný tomu, jak zde funguje život po staletí. Z Ratibořic se vydejte naposled polní cestou znovu ve směru vysílače Na Skalném, a tím skončí vaše farmářské poznávání. Po silnici, na kterou narazíte na kraji lesa, zamíříte pro změnu za historií. Už cestou přes Boňov jste potkali na domech odkazy spolupůsobení obyvatel při pomoci výsadkářům.

Přes Lipník přišlapete do Dolních Vilémovic, což je rodná ves výsadkáře Jana Kubiše, atentátníka na Heydricha. Jeho rodný dům je nyní muzeem a svědectvím neblahé doby. Za Vilémovicemi se vrátíte do současnosti – dlouhá pohodlná asfaltka vás dovede až do Valče, kde zažil své zmrtvýchvstání zchátralý zámek, nyní proměněný na luxusní hotelový resort. Chcete se nechat hýčkat? Jen dál za bránu...

Dáváte přednost spíš autentickému rakousko-uherskému pivovaru? Pokračuje po nové cyklostezce přímo do Dalešic až do proslulého pivního chrámu. Kromě pivovarské hospody nezapomeňte ani na muzeum. A k návratu do Hrotovic zbývají 2 km silnice. Až bude dostavěna cyklostezka, bude to ještě pohodlnější. Snad už brzy…

Vybavení

  • Rodiny s dětmi