Farmářské stezky od Hrotovic po Jaroměřice: Slunce v plodech Vysočiny

Jako venkovské toulání může působit výlet do zemědělské oblasti jižní části Vysočiny. Jaroměřicko i Hrotovicko jsou typické teplým klimatem, vždyť jižní Moravu s nekonečnými lány polí a Podyjí s borovými stráněmi, rozkvetlými stromy a vinicemi máme na dohled. Nicméně práce s půdou a jejími plody je koneckonců pokladnicí naší gastronomie, a co jiného výletníka na jeho cestě zajímá více, než kde si sedne, aby se dobře najedl a douškem občerstvil?

Kontakt

region Třebíč
Délka trasy: 40 km
Časová náročnost: 3,5 h
Výchozí místo: Hrotovice
Cílové místo: Hrotovice
Povrch/terén: Silnice III. tř., asfalt, cyklostezky, lesní a polní cesty
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

To je pak nejlepší vyrazit tam, kde to všechno přímo roste, zraje, chová se, zpracovává a připravuje. I když je cesta jídla „od vidlí na vidličku“ zpravidla docela pracná a nezřídka od bláta umazaná, nakoukněme na cestě do kuchyně farmářů, kteří dovedou nakonec proměnit svou dřinu v lahodný výsledek.

Čeká nás mléko, med, maso, zelenina a taky pivo. Ke kultuře několik malých vesnických muzeí a pro chládek v polní krajině i lesní úseky s malinami a ostružinami. Pro fajnšmekry rovněž kus nové cyklostezky a jeden luxusní wellness hotel na zámku navrch. Vzhůru na ochutnávky!

Na trasu farmářskými stezkami Vysočiny můžeme vyrazit z parkoviště v centru Hrotovic. Na začátku 90. let nejmladší město, které tento status získalo, řídí městský úřad ze zdejšího zámku a je centrem malého regionu mezi Jihlavkou a Rokytnou. Směrem od nedaleké jaderné elektrárny Dukovany je branou na Vysočinu a po pár kilometrech zjistíme, že opravdu nejsme na rovném jihu Moravy. Našeho nejbližšího cíle, včelí farmy Kurtin v sousedních Račicích, dosáhneme oklikou, protože hlavní silnice č. 152 je pro hustou dopravu cyklistům nepřátelská.

Vycestujeme z města po cyklotrase č. 401 a po 2 km uhneme vlevo polní cestou do Račic. Starobyle vyhlížející obec má na okraji zmíněnou farmu, ke které se dostaneme opatrně po chodníku okolo hlavní silnice. Z malého medového království si to namíříme napříč regionem za farmáři na Jaroměřicku. A to ne ledajakou cestou. Přes Odunec a Zárubice dospějeme k lesnímu komplexu Na Skalném. Nejvyšší hora okolí skýtá překvapivě kontrastní svět lesního ticha a klidu, což je v kontrastu k polní krajině zajímavá změna.

Na okrajích lesa dřímají hájovny a celý masiv hory můžeme objet po příjemné lesní asfaltce, až se ocitneme u tajemně vyhlížející vily Ostrý dvůr. Ta stejně jako za potokem sousední Horní dvůr byly zázemím bývalé panské obory nedalekého myslibořického zámku, která zahrnovala celý vrch Skalný. Polní cestou od Horního dvora dospějeme do Příložan. V domě č. 8 na nás čeká soukromé Rolnické muzeum se sbírkou starého zemědělského náčiní. A naproti přes návesní rybníček máme k dispozici farmářskou prodejnu a hospodu na farmě.

Starou úvozovou polní cestou dospějeme do Boňova. Nenápadná vesnička překvapí malebným rázem i zachovanou venkovskou architekturou, díky které je vesnickou památkovou zónou. Štíty stavení, vejminky, vjezdy a ohradní zdi vytváří téměř kolorit jihočeského venkova. Po silnici dospějeme do neméně malebných Ratibořic. Obec působí jen jako zázemí obrovských dvorců, někdejších panských středisek hospodářství v kraji. Hned krajní Dvůr Ratibořice 1 je proslulá kozí farma s produkcí mléka a mléčných výrobků, ale i službami agroturistiky.

Na druhém konci obce pak potkáme ještě králičí farmu. A tak už jen malebná náves dokresluje obraz téměř historicky věrný tomu, jak zde funguje život po staletí. Z Ratibořic se vydáme naposled polní cestou znovu ve směru vysílače Na Skalném, a tím skončí naše farmářské poznávání. Po silnici, na kterou narazíme na kraji lesa, zamíříme pro změnu za historií. Už cestou přes Boňov jsme potkali na domech odkazy spolupůsobení obyvatel při pomoci výsadkářům.

Přes Lipník totiž dospějeme do Dolních Vilémovic, což je rodná ves výsadkáře Jana Kubiše, atentátníka na Heydricha. Jeho rodný dům je nyní muzeem a svědectvím neblahé doby. Za Vilémovicemi se vracíme do současnosti – dlouhá pohodlná asfaltka nás dovede až do Valče, kde zažil své zmrtvýchvstání zchátralý zámek, nyní proměněný na luxusní hotelový resort. Chcete se nechat hýčkat? Jen dál za bránu...

Kdo raději poezii autentického rakousko-uherského pivovaru, pokračuje po nové cyklostezce přímo do Dalešic až do proslulého pivního chrámu. Kromě pivovarské hospody nezapomeňte ani na muzeum. A k návratu do Hrotovic zbývají 2 km silnice. Až bude dostavěna cyklostezka, bude to ještě pohodlnější. Snad už brzy…

Vybavení

  • Rodiny s dětmi