Greenway Řemesel a vyznání: když krajinu mění lidé zapálení pro svou věc

Samotná myšlenka tras greenways, a tedy zelených koridorů, leží ve využití tras pro turistiku a rekreaci v souladu s ochranou stávajícího stavu přírody.

Kontakt

region Pelhřimov
 • Žirovnice (0 km)
 • Horní Olešná (6 km)
 • Zahrádky (9 km)
 • Domašín (12,2 km)
 • Horní Pole (14,8 km)
 • Klatovec (16,4 km)
 • rozc. Kaliště pod Javořicí (20,4 km)
 • Horní Dubénky (26,3 km)
 • Jihlávka (29 km)
 • Počátky (33,3, km)
 • Stojčín (36,9 km)
 • Žirovnice (39,5 km)
Délka trasy: 39,5 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: Žirovnice
Cílové místo: Žirovnice
Povrch/terén: silnice III. tř., asfalt, cyklostezky, lesní a polní cesty
Náročnost: 2
Období: Léto
Typ kola: horské, trekové

Greenway řemesel a vyznání je jednou z místních větví greenways navazující na Greenway Praha–Vídeň. Spojuje místa spjatá s řemeslnými tradicemi a historickými zápasy o víru, která jsou díky aktivitám lidí na stezce stále živá. Vznikla v roce 2003 a v průběhu let se měnila. Její současná celková délka je necelých 200 kilometrů a navštívit na ní můžete v 16 městech a obcích 26 míst vztahujících se k řemeslům či víře.

My si pro náš výlet vybereme skromných 40 km cest v jihozápadním cípu kraje Vysočina od proslavených starých sídel Žirovnice a Počátek až po lesnaté Jihlavské vrchy se zámky, mlýny, lázněmi, prameny i skalami romantické krajiny České Sibiře. Greenway řemesel a vyznání realizuje a provozuje spolek Na dobrých cestách, který se podílí od roku 2003 i na každoročním Festivalu řemesel a vyznání a od roku 2004 na ní vysazuje při jarním otevírání stezky u příležitosti Dne Země lípu.

Cyklojízdu po Greenway řemesel a vyznání zahájíme v Žirovnici. Skýtá poetický cíl na závěr výletu, kterým může být prohlídka zámeckého areálu. Vyrazíme proto z města ulicí Nádražní směrem ke vzdálené železniční stanici, tedy pokud jsme sem nedojeli právě vlakem. Ale za rybníkem Budín se dáme vpravo okolo kempu Panistávka po lesní asfaltce a modré turistické značce, až narazíme na silnici, a tím i na značenou trasu Greenway řemesel a vyznání.

Za železničním přejezdem zavítáme do Jihočeského kraje a značení nás zavede do kopce polní cestou až do osady Horní Olešná a dále silnicí do vsi Zahrádky. Tady nemineme na kraji obce nejstarší evangelický kostel v jižních Čechách a za rozcestím na návsi se necháme vtáhnout do nitra Javořické vrchoviny. Klidnými silničkami křižujeme kopce, louky a lesy přes Domašín až do Horního Pole. Krajina se tu zvedá až k 700 m n. m. a v každém nádechu cítíme čistotu horského vzduchu.

Na hrázi rybníka Karhov jsme u klenotu zdejší přírody, Národní přírodní památka Zhejral. Na krajinu mokřadů, lesů, luk, rybníků a slatí shlíží lesní hřeben Javořice s nezaměnitelnou špicí televizního vysílače. Greenway nás vede až na okraj vsi Klatovce, kde ji na čas opustíme a dáme se cestou vpravo přímo do chrámu přírody skrz chráněné území k hrázi rybníka Zhejral. Doprovodí nás naučná stezka Poznej kraj pod Javořicí.

Samota Planiště je ateliérem uměleckého kováře Habermanna. Na konci rezervace se držíme dál neznačené asfaltky a strmě stoupáme do lesů až na velké rozcestí Kaliště pod Javořicí. Kdo má chuť, může odtud vystoupat asfaltkou okolo Studánky Páně až na vrchol Javořice. Z rozcestí Kaliště se opět přidržíme značení greenway, které nám malebně se klikatícími lesními asfaltkami Kněžská a Březinova cesta pomůže nezabloudit v hlubokém lesním království Jihlavských vrchů. Jako když utne, vyjedeme náhle z kopcovitých lesů u janštejnské sklárny. Podnik není muzeum, které by bylo připraveno na turisty, greenway vás povede okolo dalšího památníku „zápasů o víru“ – Žižkova kamene – k evangelickému kostelu v Horních Dubénkách.

Je čas na chvíli občerstvení a k tomu se ideálně hodí přibrzdit u Minipivovaru Kozlíček nebo dojet až do Chadimova mlýna, kde se v přívětivém prostředí muzea u pana mlynáře najde i doušek tohoto domácího pivního pokladu. Pokladnice dalších cílů před námi je stále bohatá. Opět sjedeme z trasy greenways a přes osadu Jihlávka zamíříme k dalšímu prameni – samotné řeky Jihlavy. Najdeme jej s pomocí naučné stezky K pramenům Počátek. Ocitáme se v lázeňské zóně.

Můžeme si dát z hlavní trasy odbočku k samotným lázním Svatá Kateřina, i když to znamená opět do kopců, nebo odbočit k blízkému Letohrádku sv. Vojtěch. Jinak zamíříme do centra Počátek a protáhneme nohy návštěvou muzea nebo vyhlídkové věže. Z rodného města Otokara Březiny je to do cílové Žirovnice na dohled, ale raději než hlavní využijeme vedlejší silnici okolo rybníků ke společnému vlakovému nádraží obou měst v osadě Stojčín. Do cíle zbývají 2 km a pořádná dávka kulturního občerstvení v areálu budov žirovnického zámku na závěr.

Vybavení

 • Rodiny s dětmi