Greenway Řemesel a vyznání: když krajinu mění lidé zapálení pro věc

Líbilo by se vám vyjet si na kole po trase, která protíná krajinu v perfektním souladu s ochranou přírody? V tom případě vyrazte na jednu z tzv. tras greenways, tedy zelených koridorů. Třeba na Greenway řemesel a vyznání, která je spojená s řemeslnými tradicemi a historickými zápasy o víru.

Kontakt

region Pelhřimov
Volné pokoje
Délka trasy: 41 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: Žirovnice
Cílové místo: Žirovnice
Povrch/terén: Silnice III. tř., asfalt, cyklostezky, lesní a polní cesty
Období: léto
Typ kola: horské, trekové

Okruh dlouhý 40 km vede po cyklostezkách, lesních a polních cestách i klidnějších silničkách. V pedálech ho budete mít za 4 hodiny. Těšit se můžete na:

  • proslavená stará sídla Žirovnice a Počátky,
  • zámky, mlýny, lázně a prameny lesnatých Jihlavských vrchů,
  • skály romantické krajiny České Sibiře.

Greenway řemesel a vyznání realizuje a provozuje spolek Na dobrých cestách, který se podílí od roku 2003 i na každoročním Festivalu řemesel a vyznání. Od roku 2004 na stezce každé jaro vysazuje lípu u příležitosti Dne Země.

Popis trasy aneb Kudy vyrazit

Cyklojízdu po Greenway řemesel a vyznání odstartujte v Žirovnici. Prohlídku zámeckého areálu si schovejte až na konec okruhu – teď vyrazte z města ulicí Nádražní směrem ke vzdálené železniční stanici, tedy pokud jste sem právě nedojeli vlakem. Za rybníkem Budín se dejte vpravo okolo kempu Panistávka po lesní asfaltce a modré turistické značce, až narazíte na silnici, a tím i na značenou trasu Greenway řemesel a vyznání.

Za železničním přejezdem zavítáte do Jihočeského kraje a značení vás zavede do kopce polní cestou až do osady Horní Olešná a dále silnicí do vsi Zahrádky. Na kraji obce stojí nejstarší evangelický kostel v jižních Čechách. Za rozcestím na návsi se nechte vtáhnout do nitra Javořické vrchoviny. Klidnými silničkami křižujte kopce, louky a lesy přes Domašín až do Horního Pole. Krajina se tu zvedá až k 700 m n. m. a v každém nádechu ucítíte čistotu horského vzduchu.

Na hrázi rybníka Karhov objevíte klenot zdejší přírody, Národní přírodní památku Zhejral. Na krajinu mokřadů, lesů, luk, rybníků a slatí shlíží lesní hřeben Javořice s nezaměnitelnou špicí televizního vysílače.

Následuje Samota Planiště, která je ateliérem uměleckého kováře Habermanna. Na konci rezervace se držte dál neznačené asfaltky a strmě stoupejte do lesů až na velké rozcestí Kaliště pod Javořicí. Kdo má chuť, může odtud vystoupat asfaltkou okolo Studánky Páně až na vrchol Javořice. Z rozcestí Kaliště se opět přidržte značení greenway, které vám malebně se klikatícími lesními asfaltkami Kněžská a Březinova cesta pomůže nezabloudit v hlubokém lesním království Jihlavských vrchů. Jako když utne, vyjedete náhle z kopcovitých lesů u sklárny Janštejn. Greenway vás pak povede okolo dalšího památníku „zápasů o víru“ – Žižkova kamene – k evangelickému kostelu v Horních Dubénkách.

Je čas na občerstvení a k tomu se ideálně hodí přibrzdit u Minipivovaru Kozlíček nebo dojet až do Chadimova mlýna, kde se v přívětivém prostředí muzea u pana mlynáře najde i doušek domácího pivního pokladu. Pokladnice dalších cílů trasy je stále bohatá. Opět sjeďte z trasy greenways a přes osadu Jihlávka zamiřte k dalšímu prameni – samotné řeky Jihlavy. Najdete jej s pomocí naučné stezky K pramenům Počátek. Ocitáte se v lázeňské zóně.

Můžete si dát z hlavní trasy odbočku k samotným lázním Svatá Kateřina, i když to znamená opět do kopců, nebo odbočit k blízkému Letohrádku sv. Vojtěch. Jinak zamíříte do centra Počátek a protáhnete nohy návštěvou muzea nebo vyhlídkové věže. Z rodného města Otokara Březiny je to do cílové Žirovnice na dohled, ale raději než hlavní využijte vedlejší silnici okolo rybníků ke společnému vlakovému nádraží obou měst v osadě Stojčín. Do cíle zbývají 2 km a pořádná dávka kulturního občerstvení v areálu budov žirovnického zámku na závěr.

Vybavení

  • Rodiny s dětmi