Humpolecko: mlýny, zámky, muzea i Divoký západ – Zpomal v Humpolci

Co vás napadne, když se řekne Humpolec? 90. kilometr D1, odbočka na Pelhřimov, Motorest Melikana a Hliník, ten se sem odstěhoval... Nic dalšího si už nevybavíte? Potom je na čase poznat Humpolec a okolí ze sedla kola. Užijte si historii i krásnou přírodu.

Kontakt

region Pelhřimov
Volné pokoje
Délka trasy: 40 km
Časová náročnost: 4 h
Výchozí místo: Humpolec
Cílové místo: Humpolec
Povrch/terén: Silnice III. tř., asfalt, cyklostezky, lesní a polní cesty
Typ kola: horské, trekové
Období: léto

Humpolec – to je turistické centrum uprostřed Vysočiny. Navštívit tu můžete hned pět muzeíDr. Aleše Hrdličky s jeho expozicemi z cest, Muzeum vah, Včelařský skanzen, 8mičku a recesistické Hliníkárium na paměť „Hliníka“ z filmu Marečku, podejte mi pero! Do minulosti můžete nakouknout ve skanzenu ve starobylé čtvrti Zichpil, který představuje židovskou a protestantskou historii města. Nezapomeňte ani na vyhlídku z věže kostela sv. Mikuláše a kousek nad městem i na romantickou zříceninu hradu Orlík s věží dostavěnou na rozhlednu.

Milovníky piva zaujme Bernard, proslulý humpolecký pivovar a jeho prohlídková trasa. I v okolí města se proplétá mozaika moderní doby s letitou historií, kde se vedle rychlé dálnice líně klikatí železniční lokálka. Luxusní Chateau Herálec a romanticky zapadlý Dolní mlýn kováře Habermanna, dětská řádírna westernového městečka Stonetown vedle zámku v Úsobí, recesistické muzeum železnice a tiché lesní studánky. To všechno tu čeká na vaši návštěvu. Tak nasedejte!

Popis trasy aneb Kudy vyrazit

Start výletu Humpoleckem můžete symbolicky zahájit na Horním náměstí vyhlídkou z věže kostela sv. Mikuláše, nebo naopak navštívit infocentrum a muzeum slavného humpoleckého přistěhovalce Hliníka – Hliníkárium. Rozehřátí kouskem poznání duše Humpolce vyrazíte ulicí Hradskou směrem pod hrad Orlík. Minete přitom židovský hřbitov a polní cestou a silničkou přes čtvrť Rozkoš se vyhnete frekventované silnici č. 34 na parkoviště pod hradem.

Na hrad je možné si vyšlápnout z parkoviště po příkré kamenité cestě a z věže upravené na rozhlednu si prohlédnout město a okolí. Po návratu do Rozkoše opatrně překonejte hlavní silnici a vydejte se na vedlejší silničky směrem na Vilémov a Plačkov. Klikatící se železniční trať vám bude průvodcem první polovinou výletu. Kousek za 1. přejezdem přes ni vás uvítá westernové městečko Stonetown 200 metrů vpravo od silnice. Z westernu dál asfaltkou dorazíte do Kamenice, kde si nelze nevšimnout malého železničního muzea, ve které si majitel proměnil svoji zahradu.

Z muzejní do moderní romantiky nahlédnete o pár km dál u bran proslulého Chateau Herálec, v luxusní hotel proměněného starobylého zámku. Za Herálcem se po silnici směrem k Havlíčkovu Brodu dostanete do stinných lesních zákoutí a dáte se vpravo po krásných lesních asfaltkách do kraje potoků a malých mlýnů. Žluté turistické značení míjí Pejchalův mlýn a dovede vás do Dobrohostova. Tady opustíte „železniční potulku“ krajem a otevře se před vámi „horská“ část výletu.

Za vesnicí můžete ještě sestoupit po nové asfaltce do údolí Úsobského potoka, kde se nachází pohádkové poutní místo – kaple sv. Anny se zázračným pramenem, co občerství tělo i duši. Pak pokračujte přes Chválkov do Úsobí, kde vás hned na okraji uvítá nově zrenovovaný zámek. Nad centrem obce pak ční červená fasáda starobylého kostela sv. Petra a Pavla. Za Úsobím se krajina zvedá k Větrnému Jeníkovu, kam se dostanete buď přes Skorkov se starým vodojemem z roku 1912 a Zbinohy, nebo lesními partiemi a tunelem pod dálnicí u exitu 104, nejvyššího bodu D1 a také naší trasy.

Jeníkovský úřad městyse má vpravdě monumentální radnici, neboť jí slouží místní zámek, který je tak „úředně“ přístupný i veřejnosti. Unikátní sbírku z historie městečka najdete ve věži kostela: opět vznikla – jak je pro tento region příznačné – díky nadšení místního sběratele. Stejným způsobem se citlivě vypořádal i majitel nedalekého Dolního mlýna, umělecký kovář Habermann, s rekonstrukcí svého mlýna, který uvedl do chodu v původním stavu, byť mu nyní především slouží jako kovárna.

Dolní mlýn najdete stranou cest jižně od Mlýnského rybníka. Návštěvu na větrném vrcholku Vysočiny ukončíte jízdou lesy směrem zpátky na Humpolec. Celou trasu vám nyní bude určovat směr zelená turistická značka – silnicí přes Velešov a lesní asfaltkou a posléze cestou přes Mikulášov a další 3 km rušné jízdy po asfaltce v sousedství D1 tlumí krásné lesy. Do města vjedete po jihlavské silnici, která vás dovede přímo do skanzenu Zichpil. A to bude krásná tečka za poznáváním krajiny Humpolecka.

Vybavení

  • Rodiny s dětmi