Okolím zamrzlého rybníka Medlov

Kolem Nového Města na Moravě můžete udělat okruh od rybníka Medlov k bývalému opěrnému bodu partyzánské brigády na Fyšavskému kopci a dále až k lyžařskému středisku.

Kontakt
Turistické informační centrum
Vratislavovo náměstí 114
59231 Nové Město na Moravě
region Žďár nad Sázavou
49.613907, 16.051174Mapa
  • Medlov
  • Fryšavský kopec
  • Tři studně
  • Vlachovice
Délka trasy: 22 km
Výchozí místo: parkoviště hotelu Orea Medlov
Cílové místo: rybník Medlov
Náročnost: 2
Období: Zima

Výlet dlouhý 22 kilometrů začíná u parkoviště hotelu Orea Medlov a pokračuje okolo rybníku směr Fryšava. Rybník Medlov byl založený už v 16. století pány z Pernštejna a roku 1934 zde bývalý lyžařský reprezentant Leoš Stehlík zřídil sportovní a rekreační středisko. Za kopcem je vesnice Fryšava, která je známá po tři staletí svou sklářskou hutí a později i těžbou železné rudy. Následuje stoupání na Fryšavský kopec, kde je po cestě u dřevěného srubu památník partyzánské brigády Mistra Jana Husa.

Nedaleko odtud je přírodní památka Brožova skalka, odkud je pěkný výhled. Cestou dolů se dostanete do obce Tři Studně. Osada založená v polovině 17. století na pasece u tří studánek byla původně osídlena dělníky fryšavských hutí a postupně se stala oblíbeným místem pobytu významných osobností. Odtud trasa vede k rybníku Sykovec a do typické horské vesnice Vlachovice s roubenými staveními, zvanými žudry. Odtud následuje klesání ke sportovnímu středisku Skihotel. Od koupaliště pak přijde stoupání lesem přes chatovou osadu Rokytenská k jižnímu břehu rybníka Medlov.

Foto: archiv Vysočina Tourism, Aleš Motejl, Vladimír Kunc

  • Rodiny s dětmi