Jedinečné zajímavosti v okolí Žďáru nad Sázavou

Okolí Žďáru nad Sázavou je poseto řadou zajímavostí, které stojí za zhlédnutí – například kostel na Zelené hoře nebo zámek s Muzeem nové generace.

Kontakt
CK Santini tour
náměstí Republiky 24
Žďár nad Sázavou
49.562634, 15.939241Mapa

Za tajemnými symboly legendy na Zelenou horu - kostel sv. Jana Nepomuckého
Tvary a výzdoba mystického kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře jsou spjaty s legendou mučedníka Jana Nepomuckého. Přístup k památce není náročný, návrší je nízké a je možno poklidně vystoupat rovnou po schodech anebo chodníkem po úbočí, který přivítají především rodiny s kočárkem. Z vrcholu je nádherný výhled na Konventský rybník a část zámeckého areálu.

Muzeum nové generace - zámek Žďár nad Sázavou
Velký komplex zámku a kláštera ve Žďáru nad Sázavou má nezaměnitelný Santiniho otisk. V dnešní podobě tu lze najít historii skloubenou s moderním pojetím expozice. Areál kláštera a zámku nabízí multimediální a kreativní prohlídku, která pomocí příběhu ukáže atmosféru historie, života, tvořivosti i krásné přírody Žďárských vrchů. Díky audioprůvodci si každý projde expozici sám podle svých potřeb.

Ukaž, jak umíš vyšplhat na mamuta - Rozštípená skála
Tento skalní útvar v údolí řeky Sázavy, k němuž vedou turistické značky, je chráněnou přírodní památkou. Několik horolezeckých cest všech obtížností z ní dělá vhodnou horolezeckou skálu. Je také místem, kde se dají prozkoumávat různá zákoutí nebo třeba jen posedět a číst knížku. V blízkosti se nachází původní nově rekonstruovaný šlakhamerský hamr.

Najdi kamenný most přes Sázavu - Hamry nad Sázavou
Oba břehy řeky Sázavy v Hamrech spojuje kamenný most, který dala na své náklady postavit obec Hamry nad Sázavou. Stavbu prováděl Jan Bouček ze zámku Žďáru v roce 1878.

Po stopách leteckého majáku - rozhledna na vrchu Rosička
Na vrcholu Rosičky měřící 645 metrů nad mořem kdysi stával maják letecké navigace. Před lety tu byla postavena telekomunikační věž s rozhlednou. Kolem rozhledny prochází Posázavská cyklotrasa.