Telč a její okolí

Město po právu vyznamenané zápisem na Seznam UNESCO inspirovalo básníky i hudební skladatele, okouzlilo malíře a zaujalo filmové režiséry.

Kontakt
Turistické informační centrum Městského úřadu Telč
náměstí Zachariáše z Hradce 10
Telč
49.184174, 15.452753Mapa

Telč jako na dlani - ze Svatodušní věže nebo z věže kostela sv. Jakuba
Svatodušní věž u kostela sv. Ducha je nejstarší telčskou stavbou. Prohlídku města bude nejvhodnější začít právě výstupem na věž, kde z jejích podvojných oken, otevřených do čtyř světových stran lze mít Telč a její nejbližší okolí jako na dlani. Hned vedle vstupu do zámku se nachází křížová chodba směřující k farnímu kostelu sv. Jakuba a vstup do jeho 60 m vysoké věže.

Ideální místo k rozjímání u šálku kávy nebo se zmrzlinou - náměstí Zachariáše z Hradce
Podlouhlé náměstí vroubené malebnými domy se štíty a podloubími dodnes odpovídá přibližně stavu při založení města, což v takovém rozsahu a bez necitelných stavebních zásahů, či chátrajících objektů nemá v celé republice obdoby.

Klenot renesanční architektury - zámek a zahrada
Telčský zámek vypadající jako honosné rezidenční sídlo ani dnes v sobě nezapře původ vodního hradu, jehož podobu měl v dobách Zachariáše z Hradce. Zámecká instalace nabízí v základním prohlídkovém okruhu návštěvu honosných renesančních sálů s dřevěnými kazetovými stropy.

Toulky po zámeckém parku a okolo rybníků
Vstup do rozlehlého krajinářského parku s klasicistním skleníkem je od Dolní brány nebo z náměstí Jana Kypty. Součástí parku je i část Ulického rybníka, který je se zrcadlícím se zámkem a kostelem sv. Jakuba vděčným cílem fotografů i malířů. V jižním cípu parku si pak lze povšimnout podivné zahrady s řadou netradičních zvířat. Jde o Záchrannou stanici volně žijících zvířat.

Výlet s jasným cílem - rozhledna Oslednice
Název Oslednice vznikl podle zkomoleniny Poslednice neboli poslední cesta odsouzenců. Dnes na vršku v Telči stojí rozhledna se 175 schody. Z náměstí Zachariáše z Hradce lze jít po žluté turistické značce.