Po významných památkách Třebíče a okolí

Moravské okresní město Třebíč se může pyšnit památkami zapsanými na Seznam světového dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí bazilika i židovská čtvrť.

Kontakt
Turistické informační centrum Třebíč - Národní dům
Karlovo náměstí 47
67401 Třebíč 1
region Třebíč
49.214924, 15.881657Mapa
  • bazilika sv. Prokopa
  • židovská čtvrť
  • plavecký areál Polanka
  • městská věž
  • Tyršovy a Máchovy sady
Délka trasy: 4 km
Časová náročnost: 1 h
Výchozí místo: Bazilika sv. Prokopa Třebíč
Cílové místo: Tyršovy a Máchovy sady
Náročnost: 1
Období: Léto, Zima

Dominanta ve středu města  bazilika sv. Prokopa a valdštejnský zámek
Románsko-gotický křesťanský kostel v Třebíči je stále farním kostelem. Ačkoliv je součástí tříkřídlého zámku, na seznamu UNESCO zatím figuruje sama. Bazilika sv. Prokopa byla postavena na místě původní dřevěné mariánské kaple při benediktinském klášteře, a to mezi léty 1240 až 1280.

Poetika křivolakých uliček – židovské město a hřbitov
Na seznam UNESCO je zapsaná také tamní židovská čtvrť, kterou tvoří soubor 123 dochovaných domů, které doplňují objekty bývalých židovských institucí – radnice, rabinátu, chudobince, nemocnice a školy. Skutečnými perlami židovské čtvrti jsou dvě synagogy. Židovský hřbitov je jedním z největších v zemi a je na něm zhruba tisíc hrobů, z nichž nejstarší je z roku 1625.

Vodní ráj pro děti  plavecký areál Polanka
Ne každé město se může pyšnit tak velkolepě výpravnou dřevěnou stavbou dodnes využívaných patrových šaten bývalých říčních lázní, které jsou navíc stále předmětem obdivu odborníků. Děti naopak budou spíše obdivovat moderní tobogány a další atrakce.

Kouzelný výhled na Třebíč  městská věž
Městská věž v Třebíči byla propojena s kostelem sv. Martina až na začátku 18. století. Její stáří je ovšem o pět století méně. Její ochoz byl pro veřejnost zpřístupněn v roce 1997 a z výšky 35 metrů nabízí krásný výhled na celé město a památky.

Relaxace uprostřed městské zeleně  Tyršovy a Máchovy sady
Máchovy sady, odkud je z mohutné skály pěkný výhled na kapucínský klášter a na západ slunce se siluetou kostela sv. Martina, nebo Hasskova zahrada s Masarykovou vyhlídkou a se zbytky kruhové bašty, či Tyršovy sady propojené s Gorazdovým náměstím.

Foto: Jakub Mertl – Město Třebíč, Vladimír Kunc – archiv Vysočina Tourism

  • Rodiny s dětmi