Věděli jste, že můžete na Vysočině vyšplhat na pomyslnou osmitisícovku?

Děvět skal_Lukáš_Doležal_1Pokud máte rádi turistiku a výzvy, Vysočina nabízí jedinečnou možnost: zdolání deseti vrcholů, které dohromady tvoří výšku přesahující 8000 metrů, známou jako "osmitisícovka". Tato výzva není jen o zdolání vrcholů, ale i oobjevování krásných míst a krajinných zajímavostí Vysočiny. Pojďme se podívat na deset vrcholů, které můžete zdolat!

Žákova hora (863 m n. m.) 

Nejenže je toto místo skvělé pro výstup, ale v okolí naleznete i naučné stezky a malebné vyhlídky. Vydejte se do národní přírodní rezervace ve které vede naučná stezka. Seznamte se s přírodou a historií pralesa na Žákově hoře. Naučná stezka je vhodná pro malé i velké výletníky díky své lehké obtížnosti. Zastavte se u lesní Stříbrné studánky a odpočívejte v krásné přírodě.

Křovina (837 m n. m.) 

Druhý nejvyšší vrchol Žďárských vrchů na Českomoravské vrchovině je skrytý klenot, který stojí mimo turistické značky, ale je snadno dostupný z nedaleké červené trasy mezi Lisovskou skálou a Malinskou skálou. I když nevystupuje tak výrazně jako jeho skalnatí sousedé, jako jsou Devět skal, Malinská skála či Čtyři palice, jeho zalesněné návrší nabízí útulnou samotu. Vrchol, skrytý v lese asi sto padesát metrů jižně od hlavní cesty, je obzvláště působivý s výhledem z Malinské skály. Zde můžete ocenit klidné prostředí s výhledem na severní svahy klesající do údolí horního toku řeky Svratky, zatímco jižním svahem vede malá silnička spojující Svratku s Kadovem.

Suchý kopec (837 m n. m.) 

Suchý kopec se nachází v lesnatém prostředí nad Blatinami nedaleko Malinské skály. Je zajímavý svou formací úzkého hřbetu, který se táhne asi 350 metrů mezi dvěma vrcholovými body. Tento vrchol je celý pokrytý lesním porostem. K nejvyšší části tohoto hřbetu se dostanete po červeně značené turistické trase, která prochází mezi rozcestníky Pod Lisovskou skálou a Malinská skála. Suchý kopec, i přes svou zdánlivou nenápadnost, nabízí únik do ticha přírody a je ideálním místem pro ty, kteří vyhledávají klidné chvíle stranou rušných turistických tras.

Devět skal (836 m n. m.) 

devet-skal-IMG 2519-milos-neuman_1V nejvyšším pohoří Žďárských vrchů se tyčí Devět skal, nejimpozantnější a nejvyšší vrchol tohoto pohoří. Skalní masiv Devět skal, tvořený mohutnými bloky až 15 metrů vysokých skal, je známý jako skalní město s formacemi připomínajícími kazatelny. Z vrcholové skalní vyhlídky se otevírá dechberoucí panorama údolí horní Svratky a rozsáhlých lesů hlavního hřebene. Devět skal je oblíbenou destinací pro turisty všech úrovní zdatnosti, díky dobře značeným trasám přicházejícím ze čtyř směrů – z Herálce, Cikháje, Křižánků a Sněžného. Pro ty, kteří dávají přednost příjezdu autem, slouží parkoviště Pod Lisovskou skálou, které je od Devět skal vzdáleno necelé 2 kilometry. Horolezecká činnost je povolena na severních stěnách. Pokud toužíte zažít nezapomenutelné dobrodružství v srdci přírody, vydejte se na výlet na Devět skal. Tento skalnatý útvar nabízí nejenže působivé výhledy, ale je také vyhledávaným místem pro horolezce a skalní turisty. Navštivte toto úchvatné místo a nechte se okouzlit majestátností a krásou Devět skal.

Křivý javor (774 m n. m.) 

Tento třetí nejvyšší vrchol Žďárských vrchů se nachází nedaleko Fryšavy pod Žákovou horou, na hřbetu Devítiskalské vrchoviny. Přestože je vrchol Křivého javoru nevýrazný a pokrytý bujnou vegetací, což znemožňuje výhledy do okolí, místo si zachovává své kouzlo a je oblíbené mezi milovníky klidných přírodních scenerií. Historie tohoto vrcholu je zajímavá tím, že původně zde nebyl žádný javor, a tak název vrcholu mohl mnohé turisty zmást. V roce 2004 se skupina místních chalupářů, známí jako Přátelé Křivého javora, rozhodla tento nedostatek napravit. Na vrcholu vysadili hezký, rovný javor. Křivý javor je přístupný v létě pěšky či na kole a v zimě na běžkách. Ačkoli přes vrchol nevede žádná turistická značka, což může ztížit jeho nalezení, jeho návštěva stojí za trochu toho dobrodružství. Je to ideální místo pro ty, kdo hledají místa méně rušená turistickým ruchem a nabízející původní přírodní krásu.

Pasecká skála (752 m n. m.) 

Pasecká skála_Motejl_14Tento vrcholový skalní útvar Žďárských vrchů nabízí návštěvníkům nádherné výhledy na okolní krajinu. Pasecká skála, dostupná ze silnice z Nového Města na Moravě směrem na Sněžné, je snadno přístupná díky modré a zelené turistické značce a naučné stezce Po stopách posledního vlka. Skalní útvar se skládá ze tří hlavních částí – Omšelého hřebenu, Vyhlídky a Pernštějna. Tyto skály jsou známé díky svému mrazovému zvětrávání rul a okolí skály je pokryto původními smrkovými bučinami, které jsou krásným příkladem přírodního dědictví tohoto regionu. Pro milovníky horolezectví nabízí Pasecká skála možnost zdolávat skalní stěny, i když horolezecká aktivita může být místy časově omezená. Bez ohledu na to, zda přijdete pěšky nebo na kole, nebo v zimě na běžkách, Pasecká skála poskytuje návštěvníkům jedinečné zážitky a příležitost prozkoumat krásy přírody.

Melechov (715 m n. m.) 

Melechov Michal_Petrů_1_1Melechov je nejvyšší vrchol Světelska. Tento zalesněný kopec je součástí přírodního parku Melechov, který se rozkládá na území o rozloze 32 km² a zahrnuje i známé Stvořidla. Přírodní park byl založen v roce 1995 s cílem ochránit typický krajinný ráz tohoto regionu. V parku se nachází několik chráněných druhů rostlin a živočichů.  V parku se také nachází přírodní památka Čertův kámen a přírodní rezervace Stvořidla, které jsou oblíbenými cíly pro turisty hledající klid a přírodní krásu. Návštěvníci přírodního parku Melechov mají jedinečnou příležitost prozkoumat nejen bohatou flóru a faunu, ale také užít si malebné výhledy a turistické trasy, které jsou vhodné pro pěší, cyklisty i milovníky přírody.

Javořice (837 m n. m.) 

Velkopařezitý Vladimír_Kunc

Javořice je nejvyšším bodem Jihlavských vrchů a zároveň celé Českomoravské vrchoviny. Tento vrchol se pyšní svým rozlehlým komplexem jehličnatých lesů a je situován asi 10 kilometrů severozápadně od Telče a 5 kilometrů severovýchodně od Studené. Vrchol Javořice je charakteristický také 166 metrů vysokým televizním vysílačem, postaveným v roce 1989, který je dobře viditelný z velké části regionu. Na jižním svahu, necelý kilometr pod vrcholem, je vyhlídková plošina, která nabízí úchvatné výhledy směrem k Telči a okolí. Severozápadní svah je domovem odpočinkového místa se zdrojem známým jako Studánka Páně. Z jižního svahu se naskýtají působivé výhledy na jihovýchod až jihozápad, včetně kláštera v Nové Říši a vrcholů jako Schneeberg v Alpách či Novohradské hory a Šumava. Přístup k vrcholu Javořice je možný pěšky po žluté a zelené turistické značce z obce Studená nebo po zelené a modré značce od Telče. Pro návštěvníky přijíždějící automobilem je vhodné zaparkovat u Velkého pařezitého rybníku nedaleko autokempu Řásná, odkud vede k vrcholu zelená turistická trasa. Nejbližší železniční stanice je Jihlávka na trati z Jihlavy do Veselí nad Lužnicí, vzdálená přibližně 7,5 km od Javořice.

Čeřínek (763 m n. m.) 

Tento malebný vrchol obklopený hlubokými jehličnatými lesy se skalami, vzácnými rostlinami a živočichy se nachází na Jihlavsku a je chráněný již od osmdesátých let. Přírodní park Čeřínek nabízí návštěvníkům možnost blíže poznat živou i neživou přírodu této oblasti prostřednictvím naučné stezky. Naučná stezka začíná asi 1,5 kilometru západně od Dolní Cerekve, za rybníky Chudý a Menší. Jedná se o kruhovou, středně náročnou trasu, kterou je možné projít oběma směry. Během procházky na čtrnácti zastaveních se návštěvníci seznámí s geomorfologickými, botanickými a zoologickými zvláštnostmi tohoto území. Přírodní park Čeřínek pokrývá rozsáhlé území bohaté na biologicky cenné lokality a přírodní zajímavosti. Je to ideální místo pro ty, kteří hledají klid a chtějí se ponořit do studia a obdivování místní flóry a fauny. Čeřínek je díky své rozmanitosti a přírodním krásám vyhledávaným cílem pro turisty, vědce a milovníky přírody.

Křemešník (765 m n. m.) 

20220827 133153_1Od roku 1985 je vrcholová část tohoto kopce chráněna jako přírodní rezervace. Vrchol Křemešníku je známý svým poutním kostelem Nejsvětější Trojice. Kostel je přístupný po kilometrové Křížové cestě a je obklopen dalšími zajímavostmi, jako je nedokončený romantický Větrný zámek ze 30. let 20. století s dekorativními zkamenělými havrany. Křemešník je také vyhledávaným místem díky léčivé studánce s mírně radioaktivní vodou, která protéká stříbronosnými rudami. Nad pramenem stojí kaple z roku 1689, která "střeží" tuto léčivou vodu. Pro milovníky výhledů nabízí Křemešník ocelovou rozhlednu Pípalka, vysokou 44 metrů s 205 schody vedoucími na vyhlídkovou plošinu, odkud se naskýtá panoramatický výhled na široké okolí Českomoravské vrchoviny. Na jihozápadním svahu kopce je během zimní sezóny provozován lyžařský vlek a sjezdová trať, které jsou oblíbené mezi lyžaři a běžkaři. Pro návštěvníky, kteří chtějí více poznat místní krajinu a její přírodní i kulturní poklady, vede okolo vrcholu 3 km dlouhá Naučná stezka Křemešník s deseti zastaveními v krásném přírodním prostředí.

Zapojte se do této nevšední výzvy a objevte krásy Vysočiny, které jsou srovnatelné s dobrodružstvím v Himálaji. Každý vrchol nabízí nejen fyzickou výzvu, ale i příležitost k poznání nových míst a kulturních zajímavostí. Staňte se součástí unikátní turistické skupiny, která si klade za cíl zdolat osmitisícovku právě v srdci České republiky!

Vyšlápnout osmitisícovku Vysočiny za 10 dní? Taková byla sázka moderátorů Hitrádia Vysočina v nejnovějším projektu Vysočinou na osmitisícovku. Více informací zde.