Výstava českých malířek a sochařek „Femme fatale

plakat 1_femme_fatale_1V Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě proběhne od 9. února výstava pod názvem Femme fatale, která představí návštěvníkům díla českých malířek a sochařek, tvořena ve Francii.

Od 9. února do 31. března 2019 proběhne výstava výtvarného umění v Havlíčkově Brodě pod názvem Femme fatale, která představí návštěvníkům díla českých malířek a sochařek, tvořena ve Francii.

Celá expozice výtvarných děl je zaměřena na díla českých sochařek a malířek, které na přelomu 19. a 20. století čerpaly inspiraci a znalosti v Paříži, ta byla známa jako Meka všech umělců. Na výstavě budou ke zhlédnutí díla autorek, jejichž díla pochází z prvních třech desetiletí 20. století.

Pomineme–li známou průkopnici českého malířství Zdeňku Braunerovou, byla jednou z prvních i Marie Galimberti-Provázková, kterou ve dvacátých letech 20. století následovaly čerstvé absolventky Akademie výtvarných umění, malířky Věra Jičínská, Milada Marešová, Vlasta Vostřebalová–Fischerová, sochařky Mary Durasová či Marta Jirásková, nebo solitérní umělkyně Julie Winterová Mezerová, Linka Procházková či Božena Jelínková Jirásková. Svou kvalitou jsou již zmíněná díla umělkyň srovnatelná s mužskými protějšky.

Díla malířek a sochařek zůstávala celá léta v ústraní a až v součastné době jsou jejich výtvory prezentovány veřejnosti, kde si získávají svoji oblibu a zájem.

Výstava potrvá do 31. března 2019.

Více informací naleznete na webových stránkách https://www.galeriehb.cz/cs/